*** UNOFFICIAL ***

2014 - Primary Election

Ada County

With 145 of 145 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 2:18AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 5,491 18.5%
  REP Jim Risch 24,126 81.5%
 
  DEM William Bryk 2,823 30.9%
  DEM Nels Mitchell 6,303 69.1%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 664 3.8%
  REP Michael Greenway 973 5.6%
  REP Raul R. Labrador 13,934 80.1%
  REP Lisa Marie 1,133 6.5%
  REP Reed C. McCandless 682 3.9%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 433 17.9%
  DEM Shirley G. Ringo 1,984 82.1%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 8,256 66.4%
  REP Bryan D. Smith 4,184 33.6%
 
  DEM Richard Stallings 6,878 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 302 1.0%
  REP Harley D. Brown 662 2.1%
  REP Russell M. Fulcher 15,679 50.8%
  REP C.L. "Butch" Otter 14,232 46.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 8,040 79.9%
  DEM Terry Kerr 2,027 20.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 8,592 29.6%
  REP Brad Little 20,424 70.4%
 
  DEM Bert Marley 8,870 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 8,597 31.5%
  REP Evan S. Frasure 2,450 9.0%
  REP Phil McGrane 10,080 36.9%
  REP Mitch Toryanski 6,179 22.6%
 
  DEM Holli Woodings 9,242 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 11,692 44.2%
  REP Brandon D Woolf 14,756 55.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 23,933 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 7,768 87.1%
  DEM W. Lane Startin 1,147 12.9%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 11,848 41.6%
  REP Lawrence Wasden 16,655 58.4%
 
  DEM Bruce S. Bistline 8,647 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 5,770 22.2%
  REP Andrew Grover 6,829 26.3%
  REP Randy Jensen 4,796 18.4%
  REP Sherri Ybarra 8,615 33.1%
 
  DEM Jana Jones 9,377 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 23,190 65.0%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 12,490 35.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 29,988 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 30,114 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Michael Wetherell
  NON Rebecca W. Arnold 11,665 34.9%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Samuel A. Hoagland 10,291 30.8%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jeanne M. Howe 5,111 15.3%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jonathan Medema 6,394 19.1%
District Judge, District 4
  To succeed Deborah Bail
  NON Deborah Bail 30,753 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Les Bock 15,730 44.8%
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Richard D. Greenwood 19,371 55.2%
District Judge, District 4
  To succeed Cheri C. Copsey
  NON Cheri C. Copsey 29,754 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Timothy L. Hansen
  NON Timothy L. Hansen 29,455 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Melissa Moody
  NON Melissa Moody 29,499 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Thomas F. Neville
  NON Thomas F. Neville 29,846 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Lynn Norton
  NON Lynn Norton 29,582 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Patrick H. Owen
  NON Patrick H. Owen 29,484 100.0%
State Senator, District 14
  REP Marv Hagedorn 3,746 100.0%
 
  DEM Robert D Spencer 460 100.0%
State Representative, Position A, District 14
  REP Mike Moyle 3,826 100.0%
 
  DEM Jane M. Rohling 470 100.0%
State Representative, Position B, District 14
  REP Reed DeMordaunt 3,728 100.0%
 
  DEM Rob Spencer 467 100.0%
State Senator, District 15
  REP Fred S. Martin 2,034 60.3%
  REP Diego Rodriguez 1,339 39.7%
 
  DEM Richard Keller 551 100.0%
State Representative, Position A, District 15
  REP Lynn M. Luker 2,829 100.0%
 
  DEM Steve Berch 574 100.0%
State Representative, Position B, District 15
  REP Patrick McDonald 1,978 65.2%
  REP Jason Joel Robinson 1,058 34.8%
 
  DEM John Hart 540 100.0%
State Senator, District 16
  REP Joel Robinson 2,289 100.0%
 
  DEM Grant Burgoyne 1,806 100.0%
State Representative, Position A, District 16
  REP Rosann Wiltse 2,272 100.0%
 
  DEM Jimmy Farris 842 42.2%
  DEM John McCrostie 1,048 52.6%
  DEM Jeff Stephenson 104 5.2%
State Representative, Position B, District 16
  REP Jim Silsby 2,252 100.0%
 
  DEM Hy Kloc 1,819 100.0%
State Senator, District 17
  DEM Elliot Werk 1,483 100.0%
State Representative, Position A, District 17
  DEM John Gannon 1,009 65.1%
  DEM Carrie Semmelroth 540 34.9%
State Representative, Position B, District 17
  DEM Sue Chew 1,496 100.0%
State Senator, District 18
  REP Edward Dindinger 2,104 100.0%
 
  DEM Janie Ward-Engelking 1,065 100.0%
State Representative, Position A, District 18
  REP Ryan D. Jenks 2,095 100.0%
 
  DEM Ilana Rubel 999 100.0%
State Representative, Position B, District 18
  REP Domenico Gelsomino 2,033 100.0%
 
  DEM Phylis King 1,051 100.0%
State Senator, District 19
  REP Tony Snesko 1,760 100.0%
 
  DEM Cherie Buckner-Webb 2,795 100.0%
State Representative, Position A, District 19
  REP Mitchell Berger 1,729 100.0%
 
  DEM Mathew "Mat" Erpelding 2,627 100.0%
State Representative, Position B, District 19
  DEM Troy Rohn 1,390 47.4%
  DEM Melissa Wintrow 1,540 52.6%
State Senator, District 20
  REP Chuck Winder 2,642 100.0%
State Representative, Position A, District 20
  REP Joe A Palmer 2,594 100.0%
State Representative, Position B, District 20
  REP James Holtzclaw 2,569 100.0%
State Senator, District 21
  REP Clifford R. "Cliff" Bayer 3,172 100.0%
State Representative, Position A, District 21
  REP Steven C. Harris 3,138 100.0%
State Representative, Position B, District 21
  REP Ricky L. Bowman 889 26.1%
  REP Thomas E. "Tom" Dayley 2,521 73.9%
State Senator, District 22
  REP Lori DenHartog 1,943 53.5%
  REP Charles Pratt Porter 1,690 46.5%
State Representative, Position A, District 22
  REP John Vander Woude 3,377 100.0%
State Representative, Position B, District 22
  REP Jason Monks 3,281 100.0%
End of Ada County

Adams County

With 7 of 7 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:07PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 148 21.2%
  REP Jim Risch 549 78.8%
 
  DEM William Bryk 18 31.6%
  DEM Nels Mitchell 39 68.4%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 21 3.0%
  REP Michael Greenway 36 5.2%
  REP Raul R. Labrador 536 77.7%
  REP Lisa Marie 74 10.7%
  REP Reed C. McCandless 23 3.3%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 6 10.9%
  DEM Shirley G. Ringo 49 89.1%
Governor
  REP Walt Bayes 12 1.6%
  REP Harley D. Brown 32 4.3%
  REP Russell M. Fulcher 337 45.5%
  REP C.L. "Butch" Otter 360 48.6%
 
  DEM A.J. Balukoff 37 66.1%
  DEM Terry Kerr 19 33.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 279 39.5%
  REP Brad Little 428 60.5%
 
  DEM Bert Marley 52 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 460 66.8%
  REP Evan S. Frasure 53 7.7%
  REP Phil McGrane 125 18.1%
  REP Mitch Toryanski 51 7.4%
 
  DEM Holli Woodings 51 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 386 59.5%
  REP Brandon D Woolf 263 40.5%
State Treasurer
  REP Ron Crane 573 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 43 84.3%
  DEM W. Lane Startin 8 15.7%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 275 41.7%
  REP Lawrence Wasden 384 58.3%
 
  DEM Bruce S. Bistline 52 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 152 25.3%
  REP Andrew Grover 109 18.1%
  REP Randy Jensen 128 21.3%
  REP Sherri Ybarra 212 35.3%
 
  DEM Jana Jones 53 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 429 65.6%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 225 34.4%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 557 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 571 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Bradly S. Ford
  NON Bradly S. Ford 585 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Molly J. Huskey
  NON Molly J. Huskey 548 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Juneal C. Kerrick
  NON Juneal C. Kerrick 555 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Thomas J. Ryan
  NON Thomas J. Ryan 549 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed George A. Southworth
  NON George A. Southworth 555 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Susan E. Wiebe
  NON Susan E. Wiebe 558 100.0%
State Senator, District 9
  REP Abby Lee 263 37.2%
  REP Monty J. Pearce 444 62.8%
State Representative, Position A, District 9
  REP Ryan Kerby 378 57.7%
  REP Howard Rynearson 277 42.3%
 
  DEM Steve Worthley 51 100.0%
State Representative, Position B, District 9
  REP Judy Boyle 503 72.8%
  REP Jeri Soulier 188 27.2%
End of Adams County

Bannock County

With 58 of 58 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 2:26AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 1,616 20.9%
  REP Jim Risch 6,124 79.1%
 
  DEM William Bryk 1,164 38.2%
  DEM Nels Mitchell 1,884 61.8%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 4,486 56.4%
  REP Bryan D. Smith 3,470 43.6%
 
  DEM Richard Stallings 3,414 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 190 2.4%
  REP Harley D. Brown 442 5.5%
  REP Russell M. Fulcher 2,816 35.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 4,518 56.7%
 
  DEM A.J. Balukoff 1,621 50.9%
  DEM Terry Kerr 1,563 49.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 2,146 29.6%
  REP Brad Little 5,114 70.4%
 
  DEM Bert Marley 3,364 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,491 19.7%
  REP Evan S. Frasure 4,909 64.8%
  REP Phil McGrane 677 8.9%
  REP Mitch Toryanski 501 6.6%
 
  DEM Holli Woodings 3,194 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 3,296 47.6%
  REP Brandon D Woolf 3,624 52.4%
State Treasurer
  REP Ron Crane 6,487 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 2,534 82.6%
  DEM W. Lane Startin 532 17.4%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 2,771 38.4%
  REP Lawrence Wasden 4,453 61.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 3,236 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 1,257 17.8%
  REP Andrew Grover 949 13.4%
  REP Randy Jensen 3,379 47.8%
  REP Sherri Ybarra 1,491 21.1%
 
  DEM Jana Jones 3,235 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 7,411 66.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 3,703 33.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 10,504 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 10,474 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Lynn Brower 4,980 41.9%
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Robert C. Naftz 6,912 58.1%
District Judge, District 6
  To succeed Mitchell W. Brown
  NON Mitchell W. Brown 10,507 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Stephen S. Dunn
  NON Stephen S. Dunn 10,491 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed David C. Nye
  NON David C. Nye 10,958 100.0%
State Senator, District 28
  REP Jim Guthrie 3,772 100.0%
 
  DEM Lin Whitworth 1,051 100.0%
State Representative, Position A, District 28
  REP Ken Andrus 3,752 100.0%
 
  DEM Marshall D. Evans 1,005 100.0%
State Representative, Position B, District 28
  REP Lance Earl 1,454 35.7%
  REP Kelley Packer 2,615 64.3%
 
  DEM Peggy Evans 1,017 100.0%
State Senator, District 29
  REP Kert Howard (write in) 518 78.5%
  REP Tom Katsilometes (write in) 142 21.5%
 
  DEM Roy Lacey 2,307 100.0%
State Representative, Position A, District 29
  REP Matthew Bloxham 2,885 100.0%
 
  DEM Mark Nye 2,268 100.0%
State Representative, Position B, District 29
  REP Terrel "Ned" Tovey 2,802 100.0%
 
  DEM Elaine Smith 2,328 100.0%
End of Bannock County

Bear Lake County

With 14 of 14 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:29PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 306 25.4%
  REP Jim Risch 898 74.6%
 
  DEM William Bryk 19 31.7%
  DEM Nels Mitchell 41 68.3%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 652 51.5%
  REP Bryan D. Smith 613 48.5%
 
  DEM Richard Stallings 59 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 40 3.2%
  REP Harley D. Brown 109 8.6%
  REP Russell M. Fulcher 325 25.8%
  REP C.L. "Butch" Otter 788 62.4%
 
  DEM A.J. Balukoff 23 36.5%
  DEM Terry Kerr 40 63.5%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 363 31.7%
  REP Brad Little 781 68.3%
 
  DEM Bert Marley 58 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 290 26.6%
  REP Evan S. Frasure 467 42.8%
  REP Phil McGrane 220 20.2%
  REP Mitch Toryanski 114 10.4%
 
  DEM Holli Woodings 60 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 497 45.8%
  REP Brandon D Woolf 587 54.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,089 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 38 59.4%
  DEM W. Lane Startin 26 40.6%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 458 41.2%
  REP Lawrence Wasden 653 58.8%
 
  DEM Bruce S. Bistline 57 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 187 17.5%
  REP Andrew Grover 198 18.5%
  REP Randy Jensen 395 36.9%
  REP Sherri Ybarra 290 27.1%
 
  DEM Jana Jones 58 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 759 66.1%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 389 33.9%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,047 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,093 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Lynn Brower 1,004 73.9%
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Robert C. Naftz 354 26.1%
District Judge, District 6
  To succeed Mitchell W. Brown
  NON Mitchell W. Brown 1,073 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Stephen S. Dunn
  NON Stephen S. Dunn 1,061 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed David C. Nye
  NON David C. Nye 1,099 100.0%
State Senator, District 32
  REP John H. Tippets 1,243 100.0%
 
  DEM Bob Fitzgerald 58 100.0%
State Representative, Position A, District 32
  REP Marc Gibbs 1,159 100.0%
 
  DEM Alice Stevenson 57 100.0%
State Representative, Position B, District 32
  REP Tom Loertscher 1,168 100.0%
 
  DEM Ashlee F. Stalcup 56 100.0%
End of Bear Lake County

Benewah County

With 11 of 11 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 12:10AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 164 22.0%
  REP Jim Risch 582 78.0%
 
  DEM William Bryk 52 23.4%
  DEM Nels Mitchell 170 76.6%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 34 4.5%
  REP Michael Greenway 25 3.3%
  REP Raul R. Labrador 617 81.1%
  REP Lisa Marie 37 4.9%
  REP Reed C. McCandless 48 6.3%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 48 19.9%
  DEM Shirley G. Ringo 193 80.1%
Governor
  REP Walt Bayes 10 1.2%
  REP Harley D. Brown 19 2.4%
  REP Russell M. Fulcher 581 72.2%
  REP C.L. "Butch" Otter 195 24.2%
 
  DEM A.J. Balukoff 111 50.5%
  DEM Terry Kerr 109 49.5%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 558 72.0%
  REP Brad Little 217 28.0%
 
  DEM Bert Marley 196 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 567 74.7%
  REP Evan S. Frasure 28 3.7%
  REP Phil McGrane 88 11.6%
  REP Mitch Toryanski 76 10.0%
 
  DEM Holli Woodings 204 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 549 73.3%
  REP Brandon D Woolf 200 26.7%
State Treasurer
  REP Ron Crane 548 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 158 74.5%
  DEM W. Lane Startin 54 25.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 565 75.9%
  REP Lawrence Wasden 179 24.1%
 
  DEM Bruce S. Bistline 199 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 437 60.4%
  REP Andrew Grover 106 14.6%
  REP Randy Jensen 77 10.6%
  REP Sherri Ybarra 104 14.4%
 
  DEM Jana Jones 199 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 449 54.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 375 45.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 539 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 644 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Barbara Buchanan
  NON Barbara Buchanan 576 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Richard S. Christensen
  NON Richard S. Christensen 691 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Fred M. Gibler
  NON Fred M. Gibler 596 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Lansing L. Haynes
  NON Lansing L. Haynes 560 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed John T. Mitchell
  NON John T. Mitchell 572 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Benjamin R. Simpson
  NON Benjamin R. Simpson 540 100.0%
State Senator, District 5
  REP John Carlson 579 100.0%
 
  DEM Dan J Schmidt 216 100.0%
State Representative, Position A, District 5
  REP Lucinda L. Agidius 612 100.0%
 
  DEM Paulette E. Jordan 213 100.0%
State Representative, Position B, District 5
  REP Caroline Nilsson Troy 537 100.0%
 
  DEM James C. "Jim" Minser 145 59.2%
  DEM Gary Osborn 100 40.8%
End of Benewah County

Bingham County

With 28 of 28 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 8:15AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 1,276 22.7%
  REP Jim Risch 4,341 77.3%
 
  DEM William Bryk 126 41.3%
  DEM Nels Mitchell 179 58.7%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 3,612 63.5%
  REP Bryan D. Smith 2,079 36.5%
 
  DEM Richard Stallings 318 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 141 2.5%
  REP Harley D. Brown 259 4.5%
  REP Russell M. Fulcher 2,111 36.8%
  REP C.L. "Butch" Otter 3,226 56.2%
 
  DEM A.J. Balukoff 146 47.6%
  DEM Terry Kerr 161 52.4%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 1,479 27.7%
  REP Brad Little 3,852 72.3%
 
  DEM Bert Marley 307 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,121 21.3%
  REP Evan S. Frasure 2,631 49.9%
  REP Phil McGrane 1,018 19.3%
  REP Mitch Toryanski 499 9.5%
 
  DEM Holli Woodings 305 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 2,231 44.3%
  REP Brandon D Woolf 2,801 55.7%
State Treasurer
  REP Ron Crane 4,922 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 239 77.1%
  DEM W. Lane Startin 71 22.9%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,866 35.0%
  REP Lawrence Wasden 3,471 65.0%
 
  DEM Bruce S. Bistline 298 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 751 14.5%
  REP Andrew Grover 1,149 22.2%
  REP Randy Jensen 1,853 35.7%
  REP Sherri Ybarra 1,432 27.6%
 
  DEM Jana Jones 309 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 3,814 68.8%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 1,728 31.2%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 5,182 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 5,154 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 1,416 26.0%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 2,144 39.4%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 1,882 34.6%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 1,293 22.0%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 4,588 78.0%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 5,168 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 2,072 37.0%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 3,526 63.0%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 5,232 100.0%
State Senator, District 31
  REP Steve Bair 5,071 100.0%
State Representative, Position A, District 31
  REP Neil A Anderson 5,117 100.0%
State Representative, Position B, District 31
  REP Julie VanOrden 5,144 100.0%
End of Bingham County

Blaine County

With 16 of 16 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 2:36PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 156 15.2%
  REP Jim Risch 871 84.8%
 
  DEM William Bryk 142 22.2%
  DEM Nels Mitchell 499 77.8%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 845 77.7%
  REP Bryan D. Smith 243 22.3%
 
  DEM Richard Stallings 680 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 18 1.7%
  REP Harley D. Brown 49 4.5%
  REP Russell M. Fulcher 205 18.8%
  REP C.L. "Butch" Otter 818 75.0%
 
  DEM A.J. Balukoff 469 69.1%
  DEM Terry Kerr 210 30.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 204 22.8%
  REP Brad Little 692 77.2%
 
  DEM Bert Marley 653 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 261 32.5%
  REP Evan S. Frasure 98 12.2%
  REP Phil McGrane 263 32.8%
  REP Mitch Toryanski 180 22.4%
 
  DEM Holli Woodings 649 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 345 45.8%
  REP Brandon D Woolf 409 54.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 778 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 579 90.0%
  DEM W. Lane Startin 64 10.0%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 245 28.8%
  REP Lawrence Wasden 605 71.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 628 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 83 10.3%
  REP Andrew Grover 164 20.4%
  REP Randy Jensen 194 24.2%
  REP Sherri Ybarra 361 45.0%
 
  DEM Jana Jones 673 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,162 70.2%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 493 29.8%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,398 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,407 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 1,389 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 1,381 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 1,383 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 1,395 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 1,624 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 1,410 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 1,383 100.0%
State Senator, District 26
  REP Dale Ewersen 855 100.0%
 
  DEM Michelle Stennett 798 100.0%
State Representative, Position A, District 26
  REP Steve Miller 861 100.0%
 
  DEM Richard Fosbury 764 100.0%
State Representative, Position B, District 26
  REP Don Hudson 776 100.0%
 
  DEM Donna Pence 752 100.0%
End of Blaine County

Boise County

With 7 of 7 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 12:01AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 350 27.6%
  REP Jim Risch 916 72.4%
 
  DEM William Bryk 34 29.1%
  DEM Nels Mitchell 83 70.9%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 86 6.8%
  REP Michael Greenway 98 7.8%
  REP Raul R. Labrador 866 68.5%
  REP Lisa Marie 147 11.6%
  REP Reed C. McCandless 67 5.3%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 51 43.6%
  DEM Shirley G. Ringo 66 56.4%
Governor
  REP Walt Bayes 27 2.0%
  REP Harley D. Brown 73 5.4%
  REP Russell M. Fulcher 561 41.5%
  REP C.L. "Butch" Otter 690 51.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 69 58.0%
  DEM Terry Kerr 50 42.0%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 365 29.5%
  REP Brad Little 874 70.5%
 
  DEM Bert Marley 114 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 364 32.7%
  REP Evan S. Frasure 114 10.2%
  REP Phil McGrane 373 33.5%
  REP Mitch Toryanski 263 23.6%
 
  DEM Holli Woodings 111 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 582 51.1%
  REP Brandon D Woolf 557 48.9%
State Treasurer
  REP Ron Crane 989 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 96 85.0%
  DEM W. Lane Startin 17 15.0%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 515 43.9%
  REP Lawrence Wasden 657 56.1%
 
  DEM Bruce S. Bistline 105 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 188 16.7%
  REP Andrew Grover 266 23.7%
  REP Randy Jensen 227 20.2%
  REP Sherri Ybarra 442 39.4%
 
  DEM Jana Jones 112 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 799 63.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 463 36.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,015 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,050 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Michael Wetherell
  NON Rebecca W. Arnold 386 34.0%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Samuel A. Hoagland 401 35.4%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jeanne M. Howe 179 15.8%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jonathan Medema 168 14.8%
District Judge, District 4
  To succeed Deborah Bail
  NON Deborah Bail 1,052 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Les Bock 462 40.5%
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Richard D. Greenwood 678 59.5%
District Judge, District 4
  To succeed Cheri C. Copsey
  NON Cheri C. Copsey 1,059 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Timothy L. Hansen
  NON Timothy L. Hansen 1,027 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Melissa Moody
  NON Melissa Moody 1,013 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Thomas F. Neville
  NON Thomas F. Neville 1,026 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Lynn Norton
  NON Lynn Norton 1,029 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Patrick H. Owen
  NON Patrick H. Owen 1,050 100.0%
State Senator, District 8
  REP Steven P. Thayn 965 100.0%
State Representative, Position A, District 8
  REP Terry F. Gestrin 707 63.9%
  REP Ernest Walker 399 36.1%
State Representative, Position B, District 8
  REP Brent Adamson 550 45.8%
  REP Lenore Hardy Barrett 333 27.7%
  REP Merrill Beyeler 318 26.5%
 
  DEM Jocelyn Francis Plass 96 100.0%
End of Boise County

Bonner County

With 33 of 33 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 3:02AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 1,022 20.8%
  REP Jim Risch 3,887 79.2%
 
  DEM William Bryk 171 28.7%
  DEM Nels Mitchell 425 71.3%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 348 7.1%
  REP Michael Greenway 227 4.7%
  REP Raul R. Labrador 3,610 74.1%
  REP Lisa Marie 401 8.2%
  REP Reed C. McCandless 286 5.9%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 137 22.3%
  DEM Shirley G. Ringo 478 77.7%
Governor
  REP Walt Bayes 138 2.6%
  REP Harley D. Brown 213 4.0%
  REP Russell M. Fulcher 2,412 45.6%
  REP C.L. "Butch" Otter 2,523 47.7%
 
  DEM A.J. Balukoff 284 46.4%
  DEM Terry Kerr 328 53.6%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 2,372 49.6%
  REP Brad Little 2,408 50.4%
 
  DEM Bert Marley 559 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 2,327 52.4%
  REP Evan S. Frasure 385 8.7%
  REP Phil McGrane 1,181 26.6%
  REP Mitch Toryanski 545 12.3%
 
  DEM Holli Woodings 574 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 2,794 62.2%
  REP Brandon D Woolf 1,698 37.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 3,905 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 477 81.5%
  DEM W. Lane Startin 108 18.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 2,572 56.3%
  REP Lawrence Wasden 1,998 43.7%
 
  DEM Bruce S. Bistline 567 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 1,787 40.8%
  REP Andrew Grover 748 17.1%
  REP Randy Jensen 847 19.4%
  REP Sherri Ybarra 993 22.7%
 
  DEM Jana Jones 571 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 3,048 60.2%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 2,013 39.8%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 4,549 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 4,543 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Barbara Buchanan
  NON Barbara Buchanan 5,008 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Richard S. Christensen
  NON Richard S. Christensen 4,488 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Fred M. Gibler
  NON Fred M. Gibler 4,504 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Lansing L. Haynes
  NON Lansing L. Haynes 4,501 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed John T. Mitchell
  NON John T. Mitchell 4,564 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Benjamin R. Simpson
  NON Benjamin R. Simpson 4,553 100.0%
State Senator, District 1
  REP Danielle Ahrens 2,213 47.8%
  REP Shawn A. Keough 2,413 52.2%
 
  CON Christian Fioravanti 23 85.2%
  CON Jack Mervin 4 14.8%
State Representative, Position A, District 1
  REP Heather Scott 2,982 63.9%
  REP Stephen T. Snedden 1,687 36.1%
 
  DEM Laura Bry 387 69.5%
  DEM Steve Tanner 170 30.5%
State Representative, Position B, District 1
  REP Sage Dixon 2,511 54.6%
  REP George E. Eskridge 2,090 45.4%
 
  DEM Andrew C Sorg 373 69.2%
  DEM Bob Vickaryous 166 30.8%
State Senator, District 7
  REP Sheryl L. Nuxoll 487 100.0%
 
  DEM Casey Drews 51 100.0%
State Representative, Position A, District 7
  REP Shauna Hillman 188 34.9%
  REP Shannon McMillan 351 65.1%
 
  DEM Jessica Chilcott 52 100.0%
State Representative, Position B, District 7
  REP Paul E. Shepherd 481 100.0%
 
  DEM Kenneth Murray Meyers 52 100.0%
End of Bonner County

Bonneville County

With 50 of 50 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 12:16AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 2,261 20.9%
  REP Jim Risch 8,557 79.1%
 
  DEM William Bryk 204 32.9%
  DEM Nels Mitchell 416 67.1%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 6,867 61.6%
  REP Bryan D. Smith 4,274 38.4%
 
  DEM Richard Stallings 653 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 195 1.7%
  REP Harley D. Brown 331 3.0%
  REP Russell M. Fulcher 5,272 47.2%
  REP C.L. "Butch" Otter 5,375 48.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 391 61.1%
  DEM Terry Kerr 249 38.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 3,118 31.3%
  REP Brad Little 6,832 68.7%
 
  DEM Bert Marley 596 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 2,763 28.2%
  REP Evan S. Frasure 3,311 33.8%
  REP Phil McGrane 2,483 25.3%
  REP Mitch Toryanski 1,253 12.8%
 
  DEM Holli Woodings 598 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 4,040 43.1%
  REP Brandon D Woolf 5,342 56.9%
State Treasurer
  REP Ron Crane 8,949 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 502 81.6%
  DEM W. Lane Startin 113 18.4%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 3,634 35.4%
  REP Lawrence Wasden 6,633 64.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 579 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 1,983 20.3%
  REP Andrew Grover 2,614 26.8%
  REP Randy Jensen 2,298 23.5%
  REP Sherri Ybarra 2,865 29.4%
 
  DEM Jana Jones 642 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 7,061 68.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 3,221 31.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 9,052 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 9,029 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 1,704 15.5%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 6,195 56.3%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 3,111 28.3%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 2,652 25.6%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 7,699 74.4%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 9,152 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 3,451 32.0%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 7,343 68.0%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 8,880 100.0%
State Senator, District 30
  REP Dean M. Mortimer 4,308 100.0%
State Representative, Position A, District 30
  REP Jeff Thompson 2,431 51.1%
  REP Steve Yates 2,323 48.9%
State Representative, Position B, District 30
  REP Wendy Horman 4,161 100.0%
State Senator, District 32
  REP John H. Tippets 573 100.0%
 
  DEM Bob Fitzgerald 18 100.0%
State Representative, Position A, District 32
  REP Marc Gibbs 565 100.0%
 
  DEM Alice Stevenson 18 100.0%
State Representative, Position B, District 32
  REP Tom Loertscher 578 100.0%
 
  DEM Ashlee F. Stalcup 18 100.0%
State Senator, District 33
  REP Bart M. Davis 3,635 100.0%
State Representative, Position A, District 33
  REP Janet Trujillo 3,489 100.0%
 
  DEM John Boyd Radford 364 100.0%
State Representative, Position B, District 33
  REP Linden B. Bateman 3,560 100.0%
 
  DEM Jim De Angelis 362 100.0%
State Senator, District 34
  REP Brent Hill 744 74.9%
  REP Scott O. Smith 249 25.1%
State Representative, Position A, District 34
  REP Douglas A. Hancey 318 33.5%
  REP Ronald M. Nate 630 66.5%
State Representative, Position B, District 34
  REP Dell Raybould 826 100.0%
End of Bonneville County

Boundary County

With 7 of 7 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 12:41AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 405 24.1%
  REP Jim Risch 1,275 75.9%
 
  DEM William Bryk 56 32.4%
  DEM Nels Mitchell 117 67.6%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 96 5.7%
  REP Michael Greenway 70 4.1%
  REP Raul R. Labrador 1,297 76.5%
  REP Lisa Marie 131 7.7%
  REP Reed C. McCandless 102 6.0%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 47 27.2%
  DEM Shirley G. Ringo 126 72.8%
Governor
  REP Walt Bayes 65 3.5%
  REP Harley D. Brown 74 4.0%
  REP Russell M. Fulcher 732 39.9%
  REP C.L. "Butch" Otter 963 52.5%
 
  DEM A.J. Balukoff 82 46.9%
  DEM Terry Kerr 93 53.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 750 47.1%
  REP Brad Little 843 52.9%
 
  DEM Bert Marley 158 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 708 46.9%
  REP Evan S. Frasure 143 9.5%
  REP Phil McGrane 451 29.9%
  REP Mitch Toryanski 207 13.7%
 
  DEM Holli Woodings 166 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 924 60.8%
  REP Brandon D Woolf 595 39.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,327 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 126 74.6%
  DEM W. Lane Startin 43 25.4%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 843 55.8%
  REP Lawrence Wasden 669 44.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 155 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 545 37.3%
  REP Andrew Grover 317 21.7%
  REP Randy Jensen 269 18.4%
  REP Sherri Ybarra 330 22.6%
 
  DEM Jana Jones 167 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 973 60.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 635 39.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,308 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,359 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Barbara Buchanan
  NON Barbara Buchanan 1,416 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Richard S. Christensen
  NON Richard S. Christensen 1,256 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Fred M. Gibler
  NON Fred M. Gibler 1,242 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Lansing L. Haynes
  NON Lansing L. Haynes 1,246 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed John T. Mitchell
  NON John T. Mitchell 1,268 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Benjamin R. Simpson
  NON Benjamin R. Simpson 1,248 100.0%
State Senator, District 1
  REP Danielle Ahrens 784 42.3%
  REP Shawn A. Keough 1,071 57.7%
 
  CON Christian Fioravanti 9 75.0%
  CON Jack Mervin 3 25.0%
State Representative, Position A, District 1
  REP Heather Scott 1,146 63.6%
  REP Stephen T. Snedden 656 36.4%
 
  DEM Laura Bry 136 70.8%
  DEM Steve Tanner 56 29.2%
State Representative, Position B, District 1
  REP Sage Dixon 933 50.8%
  REP George E. Eskridge 905 49.2%
 
  DEM Andrew C Sorg 121 64.4%
  DEM Bob Vickaryous 67 35.6%
End of Boundary County

Butte County

With 4 of 4 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:31PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 177 24.1%
  REP Jim Risch 557 75.9%
 
  DEM William Bryk 16 34.8%
  DEM Nels Mitchell 30 65.2%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 530 69.0%
  REP Bryan D. Smith 238 31.0%
 
  DEM Richard Stallings 45 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 34 4.4%
  REP Harley D. Brown 46 6.0%
  REP Russell M. Fulcher 214 27.9%
  REP C.L. "Butch" Otter 474 61.7%
 
  DEM A.J. Balukoff 22 46.8%
  DEM Terry Kerr 25 53.2%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 140 19.6%
  REP Brad Little 575 80.4%
 
  DEM Bert Marley 42 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 201 31.1%
  REP Evan S. Frasure 219 33.8%
  REP Phil McGrane 146 22.6%
  REP Mitch Toryanski 81 12.5%
 
  DEM Holli Woodings 41 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 261 39.6%
  REP Brandon D Woolf 398 60.4%
State Treasurer
  REP Ron Crane 640 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 30 65.2%
  DEM W. Lane Startin 16 34.8%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 232 34.6%
  REP Lawrence Wasden 438 65.4%
 
  DEM Bruce S. Bistline 43 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 90 13.6%
  REP Andrew Grover 127 19.1%
  REP Randy Jensen 195 29.4%
  REP Sherri Ybarra 252 38.0%
 
  DEM Jana Jones 41 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 449 65.6%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 235 34.4%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 633 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 633 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 155 23.3%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 262 39.3%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 249 37.4%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 219 31.8%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 469 68.2%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 650 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 291 41.9%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 403 58.1%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 673 100.0%
State Senator, District 35
  REP Jeff C. Siddoway 669 100.0%
State Representative, Position A, District 35
  REP Van Burtenshaw 439 64.2%
  REP Danny G. Ferguson 245 35.8%
State Representative, Position B, District 35
  REP Paul Romrell 636 100.0%
End of Butte County

Camas County

With 2 of 2 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 9:44PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 68 24.8%
  REP Jim Risch 206 75.2%
 
  DEM William Bryk 0 0.0%
  DEM Nels Mitchell 2 100.0%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 179 63.5%
  REP Bryan D. Smith 103 36.5%
 
  DEM Richard Stallings 3 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 8 2.7%
  REP Harley D. Brown 14 4.8%
  REP Russell M. Fulcher 108 36.7%
  REP C.L. "Butch" Otter 164 55.8%
 
  DEM A.J. Balukoff 1 33.3%
  DEM Terry Kerr 2 66.7%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 63 23.4%
  REP Brad Little 206 76.6%
 
  DEM Bert Marley 3 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 82 36.8%
  REP Evan S. Frasure 25 11.2%
  REP Phil McGrane 81 36.3%
  REP Mitch Toryanski 35 15.7%
 
  DEM Holli Woodings 3 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 131 54.1%
  REP Brandon D Woolf 111 45.9%
State Treasurer
  REP Ron Crane 215 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 2 66.7%
  DEM W. Lane Startin 1 33.3%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 77 33.0%
  REP Lawrence Wasden 156 67.0%
 
  DEM Bruce S. Bistline 3 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 38 17.1%
  REP Andrew Grover 37 16.7%
  REP Randy Jensen 42 18.9%
  REP Sherri Ybarra 105 47.3%
 
  DEM Jana Jones 3 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 171 77.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 49 22.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 173 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 181 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 174 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 171 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 178 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 175 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 163 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 177 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 173 100.0%
State Senator, District 26
  REP Dale Ewersen 212 100.0%
 
  DEM Michelle Stennett 2 100.0%
State Representative, Position A, District 26
  REP Steve Miller 255 100.0%
 
  DEM Richard Fosbury 2 100.0%
State Representative, Position B, District 26
  REP Don Hudson 201 100.0%
 
  DEM Donna Pence 2 100.0%
End of Camas County

Canyon County

With 64 of 64 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 1:33AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 2,965 19.2%
  REP Jim Risch 12,506 80.8%
 
  DEM William Bryk 447 36.4%
  DEM Nels Mitchell 781 63.6%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 699 4.6%
  REP Michael Greenway 672 4.4%
  REP Raul R. Labrador 12,403 80.8%
  REP Lisa Marie 1,012 6.6%
  REP Reed C. McCandless 557 3.6%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 274 21.8%
  DEM Shirley G. Ringo 981 78.2%
Governor
  REP Walt Bayes 180 1.1%
  REP Harley D. Brown 319 2.0%
  REP Russell M. Fulcher 8,009 50.1%
  REP C.L. "Butch" Otter 7,476 46.8%
 
  DEM A.J. Balukoff 754 59.7%
  DEM Terry Kerr 509 40.3%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 4,762 31.3%
  REP Brad Little 10,432 68.7%
 
  DEM Bert Marley 1,172 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 5,759 40.3%
  REP Evan S. Frasure 1,274 8.9%
  REP Phil McGrane 4,490 31.4%
  REP Mitch Toryanski 2,763 19.3%
 
  DEM Holli Woodings 1,201 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 6,659 47.9%
  REP Brandon D Woolf 7,256 52.1%
State Treasurer
  REP Ron Crane 12,991 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 1,018 83.7%
  DEM W. Lane Startin 198 16.3%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 5,683 37.7%
  REP Lawrence Wasden 9,404 62.3%
 
  DEM Bruce S. Bistline 1,142 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 2,995 21.4%
  REP Andrew Grover 4,178 29.8%
  REP Randy Jensen 2,777 19.8%
  REP Sherri Ybarra 4,071 29.0%
 
  DEM Jana Jones 1,225 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 9,461 64.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 5,216 35.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 12,155 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 13,013 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Bradly S. Ford
  NON Bradly S. Ford 12,811 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Molly J. Huskey
  NON Molly J. Huskey 12,484 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Juneal C. Kerrick
  NON Juneal C. Kerrick 12,921 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Thomas J. Ryan
  NON Thomas J. Ryan 12,624 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed George A. Southworth
  NON George A. Southworth 12,341 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Susan E. Wiebe
  NON Susan E. Wiebe 12,541 100.0%
State Senator, District 9
  REP Abby Lee 493 50.4%
  REP Monty J. Pearce 486 49.6%
State Representative, Position A, District 9
  REP Ryan Kerby 523 58.6%
  REP Howard Rynearson 369 41.4%
 
  DEM Steve Worthley 34 100.0%
State Representative, Position B, District 9
  REP Judy Boyle 679 75.4%
  REP Jeri Soulier 222 24.6%
State Senator, District 10
  REP Jim Rice 2,088 100.0%
 
  DEM Micheal E. DeCoria 274 100.0%
State Representative, Position A, District 10
  REP Brandon Hixon 1,896 100.0%
 
  DEM Travis Manning 283 100.0%
State Representative, Position B, District 10
  REP Brian Darnall Bishop (write in) 596 29.0%
  REP Greg Chaney 1,208 58.8%
  REP Kent Marmon (write in) 251 12.2%
 
  DEM Leif Skyving 290 100.0%
State Senator, District 11
  REP Gregory L. Collett 1,767 36.7%
  REP Patti Anne Lodge 3,046 63.3%
 
  DEM Rita Burns 246 100.0%
State Representative, Position A, District 11
  REP Gayle L. Batt 4,217 100.0%
State Representative, Position B, District 11
  REP Christy Perry 4,162 100.0%
State Senator, District 12
  REP Todd Lakey 2,269 71.2%
  REP Lee Rice 920 28.8%
State Representative, Position A, District 12
  REP Robert Anderst 1,598 51.5%
  REP Roger L. Hunt 1,507 48.5%
 
  DEM Maria Gonzalez Mabbutt 291 100.0%
State Representative, Position B, District 12
  REP Robert Muse 996 31.3%
  REP Rick D. Youngblood 2,184 68.7%
 
  DEM F. Lawrence Dawson 286 100.0%
State Senator, District 13
  REP Curt McKenzie 2,389 69.3%
  REP Grant Miller 1,059 30.7%
 
  DEM Carl Davis 300 100.0%
State Representative, Position A, District 13
  REP Brent J. Crane 2,592 74.3%
  REP Patrick N O'Brien 895 25.7%
State Representative, Position B, District 13
  REP Gary E. Collins 2,429 73.1%
  REP Alan C. Jones 893 26.9%
End of Canyon County

Caribou County

With 10 of 10 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 1:37AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 384 24.6%
  REP Jim Risch 1,180 75.4%
 
  DEM William Bryk 27 46.6%
  DEM Nels Mitchell 31 53.4%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,066 67.2%
  REP Bryan D. Smith 521 32.8%
 
  DEM Richard Stallings 60 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 69 4.4%
  REP Harley D. Brown 126 8.0%
  REP Russell M. Fulcher 353 22.5%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,023 65.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 34 56.7%
  DEM Terry Kerr 26 43.3%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 320 21.4%
  REP Brad Little 1,174 78.6%
 
  DEM Bert Marley 63 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 287 19.6%
  REP Evan S. Frasure 686 46.9%
  REP Phil McGrane 366 25.0%
  REP Mitch Toryanski 123 8.4%
 
  DEM Holli Woodings 59 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 598 40.8%
  REP Brandon D Woolf 867 59.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,441 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 42 68.9%
  DEM W. Lane Startin 19 31.1%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 529 36.7%
  REP Lawrence Wasden 912 63.3%
 
  DEM Bruce S. Bistline 62 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 184 12.9%
  REP Andrew Grover 248 17.4%
  REP Randy Jensen 614 43.1%
  REP Sherri Ybarra 380 26.6%
 
  DEM Jana Jones 61 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,080 71.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 427 28.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,399 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,438 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Lynn Brower 740 47.6%
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Robert C. Naftz 815 52.4%
District Judge, District 6
  To succeed Mitchell W. Brown
  NON Mitchell W. Brown 1,495 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Stephen S. Dunn
  NON Stephen S. Dunn 1,429 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed David C. Nye
  NON David C. Nye 1,439 100.0%
State Senator, District 32
  REP John H. Tippets 1,520 100.0%
 
  DEM Bob Fitzgerald 59 100.0%
State Representative, Position A, District 32
  REP Marc Gibbs 1,537 100.0%
 
  DEM Alice Stevenson 58 100.0%
State Representative, Position B, District 32
  REP Tom Loertscher 1,506 100.0%
 
  DEM Ashlee F. Stalcup 59 100.0%
End of Caribou County

Cassia County

With 25 of 25 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:07PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 622 22.0%
  REP Jim Risch 2,211 78.0%
 
  DEM William Bryk 7 17.1%
  DEM Nels Mitchell 34 82.9%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,635 57.1%
  REP Bryan D. Smith 1,228 42.9%
 
  DEM Richard Stallings 41 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 50 1.7%
  REP Harley D. Brown 83 2.9%
  REP Russell M. Fulcher 1,079 37.1%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,699 58.4%
 
  DEM A.J. Balukoff 13 33.3%
  DEM Terry Kerr 26 66.7%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 814 29.4%
  REP Brad Little 1,957 70.6%
 
  DEM Bert Marley 39 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 948 36.1%
  REP Evan S. Frasure 508 19.3%
  REP Phil McGrane 815 31.0%
  REP Mitch Toryanski 357 13.6%
 
  DEM Holli Woodings 38 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,412 54.2%
  REP Brandon D Woolf 1,191 45.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 2,512 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 34 82.9%
  DEM W. Lane Startin 7 17.1%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,010 37.3%
  REP Lawrence Wasden 1,695 62.7%
 
  DEM Bruce S. Bistline 39 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 507 19.3%
  REP Andrew Grover 471 17.9%
  REP Randy Jensen 1,011 38.4%
  REP Sherri Ybarra 641 24.4%
 
  DEM Jana Jones 42 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,687 65.8%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 876 34.2%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,369 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,365 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 2,368 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 2,334 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 2,355 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 2,448 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 2,343 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 2,424 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 2,354 100.0%
State Senator, District 27
  REP Dean L. Cameron 2,586 100.0%
State Representative, Position A, District 27
  REP Scott Bedke 2,556 100.0%
State Representative, Position B, District 27
  REP Fred Wood 2,588 100.0%
End of Cassia County

Clark County

With 3 of 3 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:43PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 65 28.4%
  REP Jim Risch 164 71.6%
 
  DEM William Bryk 3 42.9%
  DEM Nels Mitchell 4 57.1%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 163 66.3%
  REP Bryan D. Smith 83 33.7%
 
  DEM Richard Stallings 8 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 8 3.3%
  REP Harley D. Brown 15 6.2%
  REP Russell M. Fulcher 73 30.0%
  REP C.L. "Butch" Otter 147 60.5%
 
  DEM A.J. Balukoff 2 33.3%
  DEM Terry Kerr 4 66.7%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 41 17.8%
  REP Brad Little 189 82.2%
 
  DEM Bert Marley 7 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 50 24.0%
  REP Evan S. Frasure 68 32.7%
  REP Phil McGrane 55 26.4%
  REP Mitch Toryanski 35 16.8%
 
  DEM Holli Woodings 7 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 90 43.5%
  REP Brandon D Woolf 117 56.5%
State Treasurer
  REP Ron Crane 200 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 4 57.1%
  DEM W. Lane Startin 3 42.9%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 65 30.8%
  REP Lawrence Wasden 146 69.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 5 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 20 9.4%
  REP Andrew Grover 73 34.3%
  REP Randy Jensen 54 25.4%
  REP Sherri Ybarra 66 31.0%
 
  DEM Jana Jones 6 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 159 73.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 58 26.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 192 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 207 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 53 25.0%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 104 49.1%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 55 25.9%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 54 24.3%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 168 75.7%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 201 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 92 41.4%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 130 58.6%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 156 100.0%
State Senator, District 35
  REP Jeff C. Siddoway 219 100.0%
State Representative, Position A, District 35
  REP Van Burtenshaw 196 81.3%
  REP Danny G. Ferguson 45 18.7%
State Representative, Position B, District 35
  REP Paul Romrell 210 100.0%
End of Clark County

Clearwater County

With 14 of 14 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:41PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 150 20.9%
  REP Jim Risch 566 79.1%
 
  DEM William Bryk 54 28.7%
  DEM Nels Mitchell 134 71.3%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 39 5.5%
  REP Michael Greenway 37 5.2%
  REP Raul R. Labrador 545 76.5%
  REP Lisa Marie 54 7.6%
  REP Reed C. McCandless 37 5.2%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 45 20.3%
  DEM Shirley G. Ringo 177 79.7%
Governor
  REP Walt Bayes 5 0.7%
  REP Harley D. Brown 17 2.3%
  REP Russell M. Fulcher 466 62.6%
  REP C.L. "Butch" Otter 257 34.5%
 
  DEM A.J. Balukoff 115 57.8%
  DEM Terry Kerr 84 42.2%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 413 58.8%
  REP Brad Little 289 41.2%
 
  DEM Bert Marley 185 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 387 57.8%
  REP Evan S. Frasure 87 13.0%
  REP Phil McGrane 125 18.7%
  REP Mitch Toryanski 70 10.5%
 
  DEM Holli Woodings 185 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 396 59.0%
  REP Brandon D Woolf 275 41.0%
State Treasurer
  REP Ron Crane 565 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 139 77.7%
  DEM W. Lane Startin 40 22.3%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 396 58.2%
  REP Lawrence Wasden 284 41.8%
 
  DEM Bruce S. Bistline 176 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 257 39.6%
  REP Andrew Grover 104 16.0%
  REP Randy Jensen 151 23.3%
  REP Sherri Ybarra 137 21.1%
 
  DEM Jana Jones 194 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 450 52.4%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 409 47.6%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 738 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 721 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON John Bradbury 635 60.3%
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON Jeff M. Brudie 418 39.7%
District Judge, District 2
  To succeed Michael J. Griffin
  NON Michael J. Griffin 759 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed John R. Stegner
  NON John R. Stegner 784 100.0%
State Senator, District 7
  REP Sheryl L. Nuxoll 627 100.0%
 
  DEM Casey Drews 186 100.0%
State Representative, Position A, District 7
  REP Shauna Hillman 201 31.9%
  REP Shannon McMillan 430 68.1%
 
  DEM Jessica Chilcott 178 100.0%
State Representative, Position B, District 7
  REP Paul E. Shepherd 612 100.0%
 
  DEM Kenneth Murray Meyers 178 100.0%
End of Clearwater County

Custer County

With 10 of 10 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:24PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 264 24.2%
  REP Jim Risch 829 75.8%
 
  DEM William Bryk 13 22.0%
  DEM Nels Mitchell 46 78.0%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 674 58.0%
  REP Bryan D. Smith 488 42.0%
 
  DEM Richard Stallings 64 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 30 2.6%
  REP Harley D. Brown 58 4.9%
  REP Russell M. Fulcher 471 40.1%
  REP C.L. "Butch" Otter 615 52.4%
 
  DEM A.J. Balukoff 36 58.1%
  DEM Terry Kerr 26 41.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 386 36.1%
  REP Brad Little 683 63.9%
 
  DEM Bert Marley 56 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 469 47.7%
  REP Evan S. Frasure 196 19.9%
  REP Phil McGrane 226 23.0%
  REP Mitch Toryanski 93 9.5%
 
  DEM Holli Woodings 58 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 508 52.2%
  REP Brandon D Woolf 465 47.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 927 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 51 82.3%
  DEM W. Lane Startin 11 17.7%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 448 44.8%
  REP Lawrence Wasden 551 55.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 60 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 275 28.1%
  REP Andrew Grover 148 15.1%
  REP Randy Jensen 232 23.7%
  REP Sherri Ybarra 324 33.1%
 
  DEM Jana Jones 63 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 665 64.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 363 35.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 893 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 922 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 253 27.1%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 299 32.0%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 381 40.8%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 325 32.2%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 685 67.8%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 920 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 386 37.2%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 651 62.8%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 934 100.0%
State Senator, District 8
  REP Steven P. Thayn 944 100.0%
State Representative, Position A, District 8
  REP Terry F. Gestrin 596 62.7%
  REP Ernest Walker 354 37.3%
State Representative, Position B, District 8
  REP Brent Adamson 187 16.1%
  REP Lenore Hardy Barrett 528 45.5%
  REP Merrill Beyeler 445 38.4%
 
  DEM Jocelyn Francis Plass 54 100.0%
End of Custer County

Elmore County

With 18 of 18 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:33PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 503 23.1%
  REP Jim Risch 1,671 76.9%
 
  DEM William Bryk 83 31.9%
  DEM Nels Mitchell 177 68.1%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,476 66.6%
  REP Bryan D. Smith 740 33.4%
 
  DEM Richard Stallings 256 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 49 2.2%
  REP Harley D. Brown 92 4.1%
  REP Russell M. Fulcher 681 30.6%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,404 63.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 141 53.0%
  DEM Terry Kerr 125 47.0%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 476 22.3%
  REP Brad Little 1,656 77.7%
 
  DEM Bert Marley 244 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 578 29.5%
  REP Evan S. Frasure 280 14.3%
  REP Phil McGrane 790 40.3%
  REP Mitch Toryanski 312 15.9%
 
  DEM Holli Woodings 251 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 869 44.1%
  REP Brandon D Woolf 1,103 55.9%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,868 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 208 82.2%
  DEM W. Lane Startin 45 17.8%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 724 35.8%
  REP Lawrence Wasden 1,300 64.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 241 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 237 11.5%
  REP Andrew Grover 311 15.1%
  REP Randy Jensen 328 15.9%
  REP Sherri Ybarra 1,190 57.6%
 
  DEM Jana Jones 261 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,494 65.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 779 34.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,065 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,067 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Michael Wetherell
  NON Rebecca W. Arnold 549 24.0%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Samuel A. Hoagland 1,073 46.9%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jeanne M. Howe 311 13.6%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jonathan Medema 357 15.6%
District Judge, District 4
  To succeed Deborah Bail
  NON Deborah Bail 2,106 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Les Bock 937 41.2%
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Richard D. Greenwood 1,339 58.8%
District Judge, District 4
  To succeed Cheri C. Copsey
  NON Cheri C. Copsey 2,075 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Timothy L. Hansen
  NON Timothy L. Hansen 2,052 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Melissa Moody
  NON Melissa Moody 2,061 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Thomas F. Neville
  NON Thomas F. Neville 2,052 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Lynn Norton
  NON Lynn Norton 2,053 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Patrick H. Owen
  NON Patrick H. Owen 2,041 100.0%
State Senator, District 23
  REP Bert Brackett 1,835 100.0%
State Representative, Position A, District 23
  REP Rich Wills 1,880 100.0%
 
  DEM Mary Ann Richards 256 100.0%
State Representative, Position B, District 23
  REP Steven Millington 1,046 48.7%
  REP Pete Nielsen 1,100 51.3%
 
  DEM "Spike" R.L. Ericson 234 100.0%
End of Elmore County

Franklin County

With 18 of 18 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:59PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 453 27.8%
  REP Jim Risch 1,176 72.2%
 
  DEM William Bryk 10 25.0%
  DEM Nels Mitchell 30 75.0%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 887 50.6%
  REP Bryan D. Smith 866 49.4%
 
  DEM Richard Stallings 43 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 64 3.5%
  REP Harley D. Brown 135 7.4%
  REP Russell M. Fulcher 452 24.7%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,181 64.5%
 
  DEM A.J. Balukoff 18 43.9%
  DEM Terry Kerr 23 56.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 539 32.5%
  REP Brad Little 1,119 67.5%
 
  DEM Bert Marley 41 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 486 30.8%
  REP Evan S. Frasure 445 28.2%
  REP Phil McGrane 434 27.5%
  REP Mitch Toryanski 211 13.4%
 
  DEM Holli Woodings 41 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 364 20.3%
  REP Brandon D Woolf 1,426 79.7%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,597 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 21 52.5%
  DEM W. Lane Startin 19 47.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 589 36.8%
  REP Lawrence Wasden 1,011 63.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 40 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 240 15.3%
  REP Andrew Grover 363 23.2%
  REP Randy Jensen 591 37.7%
  REP Sherri Ybarra 373 23.8%
 
  DEM Jana Jones 41 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 884 67.8%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 420 32.2%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,226 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,197 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Lynn Brower 710 53.6%
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Robert C. Naftz 615 46.4%
District Judge, District 6
  To succeed Mitchell W. Brown
  NON Mitchell W. Brown 1,199 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Stephen S. Dunn
  NON Stephen S. Dunn 1,219 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed David C. Nye
  NON David C. Nye 1,195 100.0%
State Senator, District 32
  REP John H. Tippets 1,631 100.0%
 
  DEM Bob Fitzgerald 42 100.0%
State Representative, Position A, District 32
  REP Marc Gibbs 1,645 100.0%
 
  DEM Alice Stevenson 41 100.0%
State Representative, Position B, District 32
  REP Tom Loertscher 1,629 100.0%
 
  DEM Ashlee F. Stalcup 39 100.0%
End of Franklin County

Fremont County

With 13 of 13 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:26PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 581 22.5%
  REP Jim Risch 2,006 77.5%
 
  DEM William Bryk 18 29.5%
  DEM Nels Mitchell 43 70.5%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,619 63.8%
  REP Bryan D. Smith 917 36.2%
 
  DEM Richard Stallings 59 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 74 2.8%
  REP Harley D. Brown 145 5.5%
  REP Russell M. Fulcher 828 31.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,586 60.2%
 
  DEM A.J. Balukoff 22 36.1%
  DEM Terry Kerr 39 63.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 505 20.5%
  REP Brad Little 1,961 79.5%
 
  DEM Bert Marley 56 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 565 24.0%
  REP Evan S. Frasure 690 29.2%
  REP Phil McGrane 431 18.3%
  REP Mitch Toryanski 673 28.5%
 
  DEM Holli Woodings 57 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,060 45.9%
  REP Brandon D Woolf 1,248 54.1%
State Treasurer
  REP Ron Crane 2,271 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 47 77.0%
  DEM W. Lane Startin 14 23.0%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 721 29.1%
  REP Lawrence Wasden 1,753 70.9%
 
  DEM Bruce S. Bistline 58 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 289 12.3%
  REP Andrew Grover 597 25.5%
  REP Randy Jensen 678 29.0%
  REP Sherri Ybarra 777 33.2%
 
  DEM Jana Jones 60 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,575 64.7%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 859 35.3%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,250 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,267 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 635 26.5%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 1,155 48.1%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 609 25.4%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 608 24.7%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 1,850 75.3%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 2,346 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 950 39.1%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 1,479 60.9%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 2,307 100.0%
State Senator, District 35
  REP Jeff C. Siddoway 2,364 100.0%
State Representative, Position A, District 35
  REP Van Burtenshaw 1,316 55.2%
  REP Danny G. Ferguson 1,068 44.8%
State Representative, Position B, District 35
  REP Paul Romrell 2,188 100.0%
End of Fremont County

Gem County

With 13 of 13 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:45PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 506 19.8%
  REP Jim Risch 2,051 80.2%
 
  DEM William Bryk 62 37.1%
  DEM Nels Mitchell 105 62.9%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 121 4.8%
  REP Michael Greenway 132 5.2%
  REP Raul R. Labrador 1,966 78.2%
  REP Lisa Marie 171 6.8%
  REP Reed C. McCandless 125 5.0%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 43 26.1%
  DEM Shirley G. Ringo 122 73.9%
Governor
  REP Walt Bayes 50 1.9%
  REP Harley D. Brown 59 2.2%
  REP Russell M. Fulcher 1,195 44.8%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,363 51.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 81 48.8%
  DEM Terry Kerr 85 51.2%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 801 30.2%
  REP Brad Little 1,848 69.8%
 
  DEM Bert Marley 159 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,061 44.9%
  REP Evan S. Frasure 216 9.1%
  REP Phil McGrane 779 33.0%
  REP Mitch Toryanski 308 13.0%
 
  DEM Holli Woodings 156 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,239 52.5%
  REP Brandon D Woolf 1,119 47.5%
State Treasurer
  REP Ron Crane 2,094 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 121 74.2%
  DEM W. Lane Startin 42 25.8%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,068 43.7%
  REP Lawrence Wasden 1,376 56.3%
 
  DEM Bruce S. Bistline 155 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 620 26.8%
  REP Andrew Grover 507 21.9%
  REP Randy Jensen 463 20.0%
  REP Sherri Ybarra 723 31.3%
 
  DEM Jana Jones 164 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,569 65.9%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 813 34.1%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,050 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,092 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Bradly S. Ford
  NON Bradly S. Ford 2,077 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Molly J. Huskey
  NON Molly J. Huskey 2,078 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Juneal C. Kerrick
  NON Juneal C. Kerrick 2,058 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Thomas J. Ryan
  NON Thomas J. Ryan 2,063 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed George A. Southworth
  NON George A. Southworth 2,056 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Susan E. Wiebe
  NON Susan E. Wiebe 2,060 100.0%
State Senator, District 8
  REP Steven P. Thayn 2,084 100.0%
State Representative, Position A, District 8
  REP Terry F. Gestrin 1,481 63.4%
  REP Ernest Walker 856 36.6%
State Representative, Position B, District 8
  REP Brent Adamson 424 17.7%
  REP Lenore Hardy Barrett 812 33.8%
  REP Merrill Beyeler 1,163 48.5%
 
  DEM Jocelyn Francis Plass 142 100.0%
End of Gem County

Gooding County

With 6 of 6 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:05PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 325 19.2%
  REP Jim Risch 1,364 80.8%
 
  DEM William Bryk 62 40.3%
  DEM Nels Mitchell 92 59.7%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,072 62.3%
  REP Bryan D. Smith 649 37.7%
 
  DEM Richard Stallings 158 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 47 2.7%
  REP Harley D. Brown 57 3.3%
  REP Russell M. Fulcher 488 28.3%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,134 65.7%
 
  DEM A.J. Balukoff 85 56.7%
  DEM Terry Kerr 65 43.3%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 394 24.7%
  REP Brad Little 1,199 75.3%
 
  DEM Bert Marley 150 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 508 34.6%
  REP Evan S. Frasure 214 14.6%
  REP Phil McGrane 444 30.2%
  REP Mitch Toryanski 302 20.6%
 
  DEM Holli Woodings 151 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 745 49.2%
  REP Brandon D Woolf 769 50.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,424 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 132 81.5%
  DEM W. Lane Startin 30 18.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 481 31.4%
  REP Lawrence Wasden 1,053 68.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 147 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 213 14.5%
  REP Andrew Grover 301 20.5%
  REP Randy Jensen 415 28.2%
  REP Sherri Ybarra 542 36.8%
 
  DEM Jana Jones 161 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,072 63.1%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 626 36.9%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,553 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,531 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 1,577 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 1,535 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 1,564 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 1,546 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 1,524 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 1,585 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 1,561 100.0%
State Senator, District 26
  REP Dale Ewersen 1,373 100.0%
 
  DEM Michelle Stennett 170 100.0%
State Representative, Position A, District 26
  REP Steve Miller 1,408 100.0%
 
  DEM Richard Fosbury 148 100.0%
State Representative, Position B, District 26
  REP Don Hudson 1,360 100.0%
 
  DEM Donna Pence 178 100.0%
End of Gooding County

Idaho County

With 28 of 28 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 1:26AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 589 19.5%
  REP Jim Risch 2,427 80.5%
 
  DEM William Bryk 78 23.9%
  DEM Nels Mitchell 248 76.1%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 193 6.5%
  REP Michael Greenway 152 5.1%
  REP Raul R. Labrador 2,207 74.1%
  REP Lisa Marie 245 8.2%
  REP Reed C. McCandless 183 6.1%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 59 16.8%
  DEM Shirley G. Ringo 293 83.2%
Governor
  REP Walt Bayes 71 2.2%
  REP Harley D. Brown 112 3.4%
  REP Russell M. Fulcher 1,740 53.2%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,345 41.2%
 
  DEM A.J. Balukoff 164 50.0%
  DEM Terry Kerr 164 50.0%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 1,912 59.3%
  REP Brad Little 1,314 40.7%
 
  DEM Bert Marley 307 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,555 57.1%
  REP Evan S. Frasure 296 10.9%
  REP Phil McGrane 645 23.7%
  REP Mitch Toryanski 225 8.3%
 
  DEM Holli Woodings 312 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,683 61.1%
  REP Brandon D Woolf 1,073 38.9%
State Treasurer
  REP Ron Crane 2,457 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 244 78.7%
  DEM W. Lane Startin 66 21.3%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,647 58.0%
  REP Lawrence Wasden 1,193 42.0%
 
  DEM Bruce S. Bistline 304 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 1,473 38.6%
  REP Andrew Grover 1,328 34.8%
  REP Randy Jensen 434 11.4%
  REP Sherri Ybarra 583 15.3%
 
  DEM Jana Jones 331 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,811 62.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 1,086 37.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,389 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,452 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON John Bradbury 1,732 49.4%
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON Jeff M. Brudie 1,771 50.6%
District Judge, District 2
  To succeed Michael J. Griffin
  NON Michael J. Griffin 2,891 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed John R. Stegner
  NON John R. Stegner 2,704 100.0%
State Senator, District 7
  REP Sheryl L. Nuxoll 2,622 100.0%
 
  DEM Casey Drews 311 100.0%
State Representative, Position A, District 7
  REP Shauna Hillman 857 33.5%
  REP Shannon McMillan 1,701 66.5%
 
  DEM Jessica Chilcott 318 100.0%
State Representative, Position B, District 7
  REP Paul E. Shepherd 2,529 100.0%
 
  DEM Kenneth Murray Meyers 306 100.0%
End of Idaho County

Jefferson County

With 18 of 18 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:35PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 939 24.0%
  REP Jim Risch 2,971 76.0%
 
  DEM William Bryk 24 31.2%
  DEM Nels Mitchell 53 68.8%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 2,358 55.2%
  REP Bryan D. Smith 1,911 44.8%
 
  DEM Richard Stallings 79 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 68 1.6%
  REP Harley D. Brown 139 3.2%
  REP Russell M. Fulcher 2,116 48.9%
  REP C.L. "Butch" Otter 2,006 46.3%
 
  DEM A.J. Balukoff 37 48.1%
  DEM Terry Kerr 40 51.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 1,341 33.2%
  REP Brad Little 2,698 66.8%
 
  DEM Bert Marley 74 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,278 32.7%
  REP Evan S. Frasure 1,115 28.5%
  REP Phil McGrane 754 19.3%
  REP Mitch Toryanski 765 19.6%
 
  DEM Holli Woodings 75 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,779 45.8%
  REP Brandon D Woolf 2,103 54.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 3,675 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 62 81.6%
  DEM W. Lane Startin 14 18.4%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,594 39.4%
  REP Lawrence Wasden 2,454 60.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 73 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 884 22.5%
  REP Andrew Grover 1,255 31.9%
  REP Randy Jensen 919 23.4%
  REP Sherri Ybarra 876 22.3%
 
  DEM Jana Jones 81 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 2,551 66.1%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 1,306 33.9%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 3,614 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 3,584 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 847 21.9%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 2,114 54.7%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 906 23.4%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 1,144 29.5%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 2,736 70.5%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 3,574 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 1,574 40.1%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 2,356 59.9%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 3,648 100.0%
State Senator, District 35
  REP Jeff C. Siddoway 3,785 100.0%
State Representative, Position A, District 35
  REP Van Burtenshaw 1,965 47.3%
  REP Danny G. Ferguson 2,189 52.7%
State Representative, Position B, District 35
  REP Paul Romrell 3,674 100.0%
End of Jefferson County

Jerome County

With 11 of 11 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:38PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 399 20.8%
  REP Jim Risch 1,523 79.2%
 
  DEM William Bryk 28 28.6%
  DEM Nels Mitchell 70 71.4%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,242 63.9%
  REP Bryan D. Smith 701 36.1%
 
  DEM Richard Stallings 106 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 38 1.9%
  REP Harley D. Brown 72 3.6%
  REP Russell M. Fulcher 520 26.3%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,346 68.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 36 39.6%
  DEM Terry Kerr 55 60.4%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 408 22.1%
  REP Brad Little 1,441 77.9%
 
  DEM Bert Marley 97 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 588 34.3%
  REP Evan S. Frasure 307 17.9%
  REP Phil McGrane 491 28.6%
  REP Mitch Toryanski 328 19.1%
 
  DEM Holli Woodings 95 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 800 47.2%
  REP Brandon D Woolf 896 52.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,664 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 92 86.8%
  DEM W. Lane Startin 14 13.2%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 504 28.2%
  REP Lawrence Wasden 1,286 71.8%
 
  DEM Bruce S. Bistline 91 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 262 15.2%
  REP Andrew Grover 351 20.3%
  REP Randy Jensen 516 29.9%
  REP Sherri Ybarra 596 34.6%
 
  DEM Jana Jones 103 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,289 68.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 599 31.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,748 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,749 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 1,763 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 1,717 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 1,775 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 1,737 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 1,715 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 1,788 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 1,749 100.0%
State Senator, District 25
  REP Jim Patrick 1,678 100.0%
State Representative, Position A, District 25
  REP Maxine T Bell 1,790 100.0%
State Representative, Position B, District 25
  REP Clark Kauffman 1,667 100.0%
End of Jerome County

Kootenai County

With 70 of 70 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 2:27AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 1,627 13.8%
  REP Jim Risch 10,152 86.2%
 
  DEM William Bryk 376 19.9%
  DEM Nels Mitchell 1,510 80.1%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 404 3.5%
  REP Michael Greenway 429 3.7%
  REP Raul R. Labrador 9,444 80.9%
  REP Lisa Marie 746 6.4%
  REP Reed C. McCandless 652 5.6%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 358 18.7%
  DEM Shirley G. Ringo 1,560 81.3%
Governor
  REP Walt Bayes 147 1.2%
  REP Harley D. Brown 271 2.2%
  REP Russell M. Fulcher 6,474 52.5%
  REP C.L. "Butch" Otter 5,445 44.1%
 
  DEM A.J. Balukoff 1,141 60.2%
  DEM Terry Kerr 754 39.8%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 6,122 52.6%
  REP Brad Little 5,513 47.4%
 
  DEM Bert Marley 1,823 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 6,181 55.2%
  REP Evan S. Frasure 812 7.2%
  REP Phil McGrane 3,224 28.8%
  REP Mitch Toryanski 986 8.8%
 
  DEM Holli Woodings 1,827 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 6,816 60.8%
  REP Brandon D Woolf 4,388 39.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 9,461 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 1,442 84.5%
  DEM W. Lane Startin 264 15.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 6,391 56.5%
  REP Lawrence Wasden 4,930 43.5%
 
  DEM Bruce S. Bistline 1,776 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 5,098 46.7%
  REP Andrew Grover 2,496 22.9%
  REP Randy Jensen 1,365 12.5%
  REP Sherri Ybarra 1,952 17.9%
 
  DEM Jana Jones 1,846 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 7,954 66.8%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 3,953 33.2%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 10,456 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 10,553 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Barbara Buchanan
  NON Barbara Buchanan 10,624 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Richard S. Christensen
  NON Richard S. Christensen 10,499 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Fred M. Gibler
  NON Fred M. Gibler 10,585 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Lansing L. Haynes
  NON Lansing L. Haynes 10,691 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed John T. Mitchell
  NON John T. Mitchell 10,672 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Benjamin R. Simpson
  NON Benjamin R. Simpson 10,583 100.0%
State Senator, District 2
  REP Steve Vick 4,173 100.0%
State Representative, Position A, District 2
  REP Vito Barbieri 3,253 67.5%
  REP Fritz Wiedenhoff 1,568 32.5%
 
  DEM Cheryl Stransky 616 100.0%
State Representative, Position B, District 2
  REP Ed Morse 1,849 39.0%
  REP Eric Redman 2,897 61.0%
State Senator, District 3
  REP Bob Nonini 2,461 64.7%
  REP Patrick Whalen 1,345 35.3%
 
  DEM Jerry Shriner 432 100.0%
State Representative, Position A, District 3
  REP Ron Mendive 2,408 65.6%
  REP Terry C. Werner 1,260 34.4%
 
  DEM Michelle Lippert 451 100.0%
State Representative, Position B, District 3
  REP Don Cheatham 1,450 41.6%
  REP Greg Gfeller 1,000 28.7%
  REP Jeff Ward 1,037 29.7%
State Senator, District 4
  REP John W Goedde 1,587 46.1%
  REP Mary Souza 1,853 53.9%
State Representative, Position A, District 4
  REP Lucas "Luke" Malek 1,751 52.7%
  REP Toby Schindelbeck 1,571 47.3%
State Representative, Position B, District 4
  REP Elmer "Rick" Currie 1,318 38.8%
  REP Kathleen Sims 2,077 61.2%
 
  DEM Anne Nesse 787 100.0%
End of Kootenai County

Latah County

With 33 of 33 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:15PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 320 19.3%
  REP Jim Risch 1,340 80.7%
 
  DEM William Bryk 200 18.5%
  DEM Nels Mitchell 879 81.5%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 77 4.6%
  REP Michael Greenway 95 5.6%
  REP Raul R. Labrador 1,298 77.1%
  REP Lisa Marie 115 6.8%
  REP Reed C. McCandless 98 5.8%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 60 4.5%
  DEM Shirley G. Ringo 1,287 95.5%
Governor
  REP Walt Bayes 29 1.6%
  REP Harley D. Brown 73 4.0%
  REP Russell M. Fulcher 895 49.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 814 44.9%
 
  DEM A.J. Balukoff 816 72.9%
  DEM Terry Kerr 304 27.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 727 43.4%
  REP Brad Little 947 56.6%
 
  DEM Bert Marley 1,065 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 780 50.6%
  REP Evan S. Frasure 164 10.6%
  REP Phil McGrane 423 27.5%
  REP Mitch Toryanski 173 11.2%
 
  DEM Holli Woodings 1,072 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 876 57.4%
  REP Brandon D Woolf 651 42.6%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,281 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 885 88.0%
  DEM W. Lane Startin 121 12.0%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 867 53.1%
  REP Lawrence Wasden 765 46.9%
 
  DEM Bruce S. Bistline 1,012 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 593 39.3%
  REP Andrew Grover 247 16.4%
  REP Randy Jensen 285 18.9%
  REP Sherri Ybarra 384 25.4%
 
  DEM Jana Jones 1,125 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,704 65.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 897 34.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,265 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,248 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON John Bradbury 1,035 35.3%
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON Jeff M. Brudie 1,899 64.7%
District Judge, District 2
  To succeed Michael J. Griffin
  NON Michael J. Griffin 2,320 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed John R. Stegner
  NON John R. Stegner 2,534 100.0%
State Senator, District 5
  REP John Carlson 1,310 100.0%
 
  DEM Dan J Schmidt 1,244 100.0%
State Representative, Position A, District 5
  REP Lucinda L. Agidius 1,333 100.0%
 
  DEM Paulette E. Jordan 1,164 100.0%
State Representative, Position B, District 5
  REP Caroline Nilsson Troy 1,281 100.0%
 
  DEM James C. "Jim" Minser 167 14.4%
  DEM Gary Osborn 995 85.6%
End of Latah County

Lemhi County

With 10 of 10 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 2:10PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 419 22.2%
  REP Jim Risch 1,472 77.8%
 
  DEM William Bryk 41 35.7%
  DEM Nels Mitchell 74 64.3%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,226 62.6%
  REP Bryan D. Smith 734 37.4%
 
  DEM Richard Stallings 121 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 56 2.9%
  REP Harley D. Brown 102 5.2%
  REP Russell M. Fulcher 598 30.5%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,204 61.4%
 
  DEM A.J. Balukoff 49 40.8%
  DEM Terry Kerr 71 59.2%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 623 36.4%
  REP Brad Little 1,087 63.6%
 
  DEM Bert Marley 107 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 616 47.6%
  REP Evan S. Frasure 198 15.3%
  REP Phil McGrane 294 22.7%
  REP Mitch Toryanski 185 14.3%
 
  DEM Holli Woodings 84 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 662 51.7%
  REP Brandon D Woolf 618 48.3%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,222 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 74 89.2%
  DEM W. Lane Startin 9 10.8%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 593 43.7%
  REP Lawrence Wasden 764 56.3%
 
  DEM Bruce S. Bistline 75 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 383 23.9%
  REP Andrew Grover 246 15.3%
  REP Randy Jensen 402 25.0%
  REP Sherri Ybarra 574 35.8%
 
  DEM Jana Jones 119 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,144 63.4%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 659 36.6%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,582 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,573 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 453 27.2%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 745 44.7%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 469 28.1%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 565 32.1%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 1,196 67.9%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 1,553 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 758 40.4%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 1,117 59.6%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 1,636 100.0%
State Senator, District 8
  REP Steven P. Thayn 1,489 100.0%
State Representative, Position A, District 8
  REP Terry F. Gestrin 801 53.4%
  REP Ernest Walker 700 46.6%
State Representative, Position B, District 8
  REP Brent Adamson 110 5.6%
  REP Lenore Hardy Barrett 711 36.1%
  REP Merrill Beyeler 1,148 58.3%
 
  DEM Jocelyn Francis Plass 103 100.0%
End of Lemhi County

Lewis County

With 8 of 8 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:40PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 102 20.8%
  REP Jim Risch 389 79.2%
 
  DEM William Bryk 29 31.2%
  DEM Nels Mitchell 64 68.8%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 32 6.7%
  REP Michael Greenway 21 4.4%
  REP Raul R. Labrador 344 72.1%
  REP Lisa Marie 45 9.4%
  REP Reed C. McCandless 35 7.3%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 22 21.8%
  DEM Shirley G. Ringo 79 78.2%
Governor
  REP Walt Bayes 11 2.2%
  REP Harley D. Brown 15 2.9%
  REP Russell M. Fulcher 225 44.1%
  REP C.L. "Butch" Otter 259 50.8%
 
  DEM A.J. Balukoff 45 50.6%
  DEM Terry Kerr 44 49.4%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 265 54.0%
  REP Brad Little 226 46.0%
 
  DEM Bert Marley 83 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 224 51.9%
  REP Evan S. Frasure 60 13.9%
  REP Phil McGrane 112 25.9%
  REP Mitch Toryanski 36 8.3%
 
  DEM Holli Woodings 74 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 204 47.0%
  REP Brandon D Woolf 230 53.0%
State Treasurer
  REP Ron Crane 406 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 69 75.8%
  DEM W. Lane Startin 22 24.2%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 232 52.8%
  REP Lawrence Wasden 207 47.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 74 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 162 37.3%
  REP Andrew Grover 67 15.4%
  REP Randy Jensen 108 24.9%
  REP Sherri Ybarra 97 22.4%
 
  DEM Jana Jones 74 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 339 61.6%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 211 38.4%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 479 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 514 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON John Bradbury 393 58.5%
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON Jeff M. Brudie 279 41.5%
District Judge, District 2
  To succeed Michael J. Griffin
  NON Michael J. Griffin 529 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed John R. Stegner
  NON John R. Stegner 534 100.0%
State Senator, District 6
  REP Dan Johnson 461 100.0%
 
  DEM Pete Gertonson 94 100.0%
State Representative, Position A, District 6
  REP Thyra K. Stevenson 399 100.0%
 
  DEM Dan Rudolph 84 100.0%
State Representative, Position B, District 6
  DEM John Rusche 99 100.0%
End of Lewis County

Lincoln County

With 5 of 5 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:53PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 141 20.6%
  REP Jim Risch 545 79.4%
 
  DEM William Bryk 20 42.6%
  DEM Nels Mitchell 27 57.4%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 519 73.4%
  REP Bryan D. Smith 188 26.6%
 
  DEM Richard Stallings 51 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 18 2.5%
  REP Harley D. Brown 37 5.2%
  REP Russell M. Fulcher 124 17.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 535 74.9%
 
  DEM A.J. Balukoff 25 52.1%
  DEM Terry Kerr 23 47.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 112 16.8%
  REP Brad Little 553 83.2%
 
  DEM Bert Marley 48 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 223 37.0%
  REP Evan S. Frasure 79 13.1%
  REP Phil McGrane 192 31.8%
  REP Mitch Toryanski 109 18.1%
 
  DEM Holli Woodings 47 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 247 40.8%
  REP Brandon D Woolf 358 59.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 562 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 38 76.0%
  DEM W. Lane Startin 12 24.0%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 152 23.9%
  REP Lawrence Wasden 484 76.1%
 
  DEM Bruce S. Bistline 46 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 92 14.8%
  REP Andrew Grover 121 19.5%
  REP Randy Jensen 197 31.8%
  REP Sherri Ybarra 210 33.9%
 
  DEM Jana Jones 48 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 412 65.8%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 214 34.2%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 597 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 599 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 602 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 583 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 598 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 585 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 588 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 601 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 577 100.0%
State Senator, District 26
  REP Dale Ewersen 544 100.0%
 
  DEM Michelle Stennett 56 100.0%
State Representative, Position A, District 26
  REP Steve Miller 568 100.0%
 
  DEM Richard Fosbury 45 100.0%
State Representative, Position B, District 26
  REP Don Hudson 547 100.0%
 
  DEM Donna Pence 55 100.0%
End of Lincoln County

Madison County

With 19 of 19 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 8:48AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 813 20.9%
  REP Jim Risch 3,086 79.1%
 
  DEM William Bryk 20 30.3%
  DEM Nels Mitchell 46 69.7%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 2,289 57.8%
  REP Bryan D. Smith 1,674 42.2%
 
  DEM Richard Stallings 76 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 73 1.8%
  REP Harley D. Brown 149 3.7%
  REP Russell M. Fulcher 1,628 39.9%
  REP C.L. "Butch" Otter 2,226 54.6%
 
  DEM A.J. Balukoff 40 54.8%
  DEM Terry Kerr 33 45.2%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 975 26.4%
  REP Brad Little 2,723 73.6%
 
  DEM Bert Marley 69 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,249 36.0%
  REP Evan S. Frasure 784 22.6%
  REP Phil McGrane 751 21.6%
  REP Mitch Toryanski 690 19.9%
 
  DEM Holli Woodings 68 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,595 46.1%
  REP Brandon D Woolf 1,866 53.9%
State Treasurer
  REP Ron Crane 3,392 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 47 68.1%
  DEM W. Lane Startin 22 31.9%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,063 28.4%
  REP Lawrence Wasden 2,678 71.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 64 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 709 20.2%
  REP Andrew Grover 995 28.3%
  REP Randy Jensen 904 25.7%
  REP Sherri Ybarra 906 25.8%
 
  DEM Jana Jones 70 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 2,382 68.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 1,107 31.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 3,369 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 3,371 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 1,041 30.7%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 1,638 48.2%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 717 21.1%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 919 26.1%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 2,597 73.9%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 3,573 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 1,238 34.8%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 2,315 65.2%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 3,424 100.0%
State Senator, District 34
  REP Brent Hill 3,122 77.6%
  REP Scott O. Smith 899 22.4%
State Representative, Position A, District 34
  REP Douglas A. Hancey 1,872 47.4%
  REP Ronald M. Nate 2,080 52.6%
State Representative, Position B, District 34
  REP Dell Raybould 3,548 100.0%
End of Madison County

Minidoka County

With 11 of 11 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 11:42AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 591 22.7%
  REP Jim Risch 2,014 77.3%
 
  DEM William Bryk 45 36.6%
  DEM Nels Mitchell 78 63.4%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 1,631 61.9%
  REP Bryan D. Smith 1,002 38.1%
 
  DEM Richard Stallings 117 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 45 1.7%
  REP Harley D. Brown 85 3.2%
  REP Russell M. Fulcher 881 32.7%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,680 62.4%
 
  DEM A.J. Balukoff 47 37.9%
  DEM Terry Kerr 77 62.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 668 26.1%
  REP Brad Little 1,891 73.9%
 
  DEM Bert Marley 120 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 751 31.2%
  REP Evan S. Frasure 538 22.3%
  REP Phil McGrane 710 29.5%
  REP Mitch Toryanski 411 17.1%
 
  DEM Holli Woodings 116 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,354 57.2%
  REP Brandon D Woolf 1,012 42.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 2,324 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 91 73.4%
  DEM W. Lane Startin 33 26.6%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 876 35.1%
  REP Lawrence Wasden 1,620 64.9%
 
  DEM Bruce S. Bistline 115 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 428 17.7%
  REP Andrew Grover 327 13.5%
  REP Randy Jensen 1,014 41.9%
  REP Sherri Ybarra 651 26.9%
 
  DEM Jana Jones 120 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,667 67.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 809 32.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,293 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,293 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 2,314 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 2,329 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 2,276 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 2,320 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 2,268 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 2,350 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 2,282 100.0%
State Senator, District 27
  REP Dean L. Cameron 2,448 100.0%
State Representative, Position A, District 27
  REP Scott Bedke 2,408 100.0%
State Representative, Position B, District 27
  REP Fred Wood 2,375 100.0%
End of Minidoka County

Nez Perce County

With 32 of 32 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:44PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 381 19.5%
  REP Jim Risch 1,572 80.5%
 
  DEM William Bryk 186 22.3%
  DEM Nels Mitchell 649 77.7%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 102 5.3%
  REP Michael Greenway 117 6.0%
  REP Raul R. Labrador 1,444 74.7%
  REP Lisa Marie 162 8.4%
  REP Reed C. McCandless 109 5.6%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 118 12.5%
  DEM Shirley G. Ringo 825 87.5%
Governor
  REP Walt Bayes 37 1.8%
  REP Harley D. Brown 67 3.3%
  REP Russell M. Fulcher 890 43.6%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,049 51.3%
 
  DEM A.J. Balukoff 500 57.6%
  DEM Terry Kerr 368 42.4%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 814 42.0%
  REP Brad Little 1,123 58.0%
 
  DEM Bert Marley 842 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 771 43.4%
  REP Evan S. Frasure 180 10.1%
  REP Phil McGrane 543 30.6%
  REP Mitch Toryanski 282 15.9%
 
  DEM Holli Woodings 840 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 871 49.9%
  REP Brandon D Woolf 874 50.1%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,632 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 654 79.7%
  DEM W. Lane Startin 167 20.3%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 820 43.8%
  REP Lawrence Wasden 1,052 56.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 824 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 564 32.0%
  REP Andrew Grover 270 15.3%
  REP Randy Jensen 419 23.7%
  REP Sherri Ybarra 512 29.0%
 
  DEM Jana Jones 873 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,857 66.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 942 33.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,494 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,461 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON John Bradbury 1,161 35.7%
  To succeed Jeff M. Brudie
  NON Jeff M. Brudie 2,091 64.3%
District Judge, District 2
  To succeed Michael J. Griffin
  NON Michael J. Griffin 2,559 100.0%
District Judge, District 2
  To succeed John R. Stegner
  NON John R. Stegner 2,727 100.0%
State Senator, District 6
  REP Dan Johnson 1,772 100.0%
 
  DEM Pete Gertonson 898 100.0%
State Representative, Position A, District 6
  REP Thyra K. Stevenson 1,539 100.0%
 
  DEM Dan Rudolph 906 100.0%
State Representative, Position B, District 6
  DEM John Rusche 933 100.0%
End of Nez Perce County

Oneida County

With 6 of 6 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:32PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 142 27.3%
  REP Jim Risch 378 72.7%
 
  DEM William Bryk 8 25.0%
  DEM Nels Mitchell 24 75.0%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 233 43.3%
  REP Bryan D. Smith 305 56.7%
 
  DEM Richard Stallings 35 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 9 1.6%
  REP Harley D. Brown 18 3.3%
  REP Russell M. Fulcher 296 54.1%
  REP C.L. "Butch" Otter 224 41.0%
 
  DEM A.J. Balukoff 12 38.7%
  DEM Terry Kerr 19 61.3%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 157 30.3%
  REP Brad Little 362 69.7%
 
  DEM Bert Marley 34 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 109 21.6%
  REP Evan S. Frasure 306 60.7%
  REP Phil McGrane 60 11.9%
  REP Mitch Toryanski 29 5.8%
 
  DEM Holli Woodings 33 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 272 54.9%
  REP Brandon D Woolf 223 45.1%
State Treasurer
  REP Ron Crane 458 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 22 73.3%
  DEM W. Lane Startin 8 26.7%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 217 44.0%
  REP Lawrence Wasden 276 56.0%
 
  DEM Bruce S. Bistline 32 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 140 28.5%
  REP Andrew Grover 72 14.6%
  REP Randy Jensen 171 34.8%
  REP Sherri Ybarra 109 22.2%
 
  DEM Jana Jones 31 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 333 62.4%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 201 37.6%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 496 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 484 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Lynn Brower 149 25.3%
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Robert C. Naftz 441 74.7%
District Judge, District 6
  To succeed Mitchell W. Brown
  NON Mitchell W. Brown 473 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Stephen S. Dunn
  NON Stephen S. Dunn 484 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed David C. Nye
  NON David C. Nye 491 100.0%
State Senator, District 32
  REP John H. Tippets 468 100.0%
 
  DEM Bob Fitzgerald 30 100.0%
State Representative, Position A, District 32
  REP Marc Gibbs 467 100.0%
 
  DEM Alice Stevenson 29 100.0%
State Representative, Position B, District 32
  REP Tom Loertscher 465 100.0%
 
  DEM Ashlee F. Stalcup 29 100.0%
End of Oneida County

Owyhee County

With 13 of 13 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:47PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 211 17.3%
  REP Jim Risch 1,007 82.7%
 
  DEM William Bryk 34 42.5%
  DEM Nels Mitchell 46 57.5%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 53 4.4%
  REP Michael Greenway 43 3.5%
  REP Raul R. Labrador 1,011 83.2%
  REP Lisa Marie 56 4.6%
  REP Reed C. McCandless 52 4.3%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 29 36.3%
  DEM Shirley G. Ringo 51 63.8%
Governor
  REP Walt Bayes 19 1.5%
  REP Harley D. Brown 18 1.4%
  REP Russell M. Fulcher 601 46.7%
  REP C.L. "Butch" Otter 650 50.5%
 
  DEM A.J. Balukoff 39 48.8%
  DEM Terry Kerr 41 51.3%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 380 30.8%
  REP Brad Little 852 69.2%
 
  DEM Bert Marley 73 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 424 38.0%
  REP Evan S. Frasure 105 9.4%
  REP Phil McGrane 402 36.0%
  REP Mitch Toryanski 186 16.7%
 
  DEM Holli Woodings 76 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 502 44.7%
  REP Brandon D Woolf 622 55.3%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,097 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 62 76.5%
  DEM W. Lane Startin 19 23.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 471 40.1%
  REP Lawrence Wasden 703 59.9%
 
  DEM Bruce S. Bistline 76 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 222 20.1%
  REP Andrew Grover 258 23.3%
  REP Randy Jensen 205 18.5%
  REP Sherri Ybarra 422 38.1%
 
  DEM Jana Jones 75 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 862 67.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 419 32.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,103 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,140 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Bradly S. Ford
  NON Bradly S. Ford 1,114 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Molly J. Huskey
  NON Molly J. Huskey 1,061 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Juneal C. Kerrick
  NON Juneal C. Kerrick 1,060 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Thomas J. Ryan
  NON Thomas J. Ryan 1,124 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed George A. Southworth
  NON George A. Southworth 1,084 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Susan E. Wiebe
  NON Susan E. Wiebe 1,054 100.0%
State Senator, District 23
  REP Bert Brackett 1,094 100.0%
State Representative, Position A, District 23
  REP Rich Wills 1,056 100.0%
 
  DEM Mary Ann Richards 75 100.0%
State Representative, Position B, District 23
  REP Steven Millington 482 41.1%
  REP Pete Nielsen 690 58.9%
 
  DEM "Spike" R.L. Ericson 75 100.0%
End of Owyhee County

Payette County

With 10 of 10 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:57PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 563 19.3%
  REP Jim Risch 2,354 80.7%
 
  DEM William Bryk 91 39.9%
  DEM Nels Mitchell 137 60.1%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 175 6.1%
  REP Michael Greenway 152 5.3%
  REP Raul R. Labrador 2,166 74.9%
  REP Lisa Marie 283 9.8%
  REP Reed C. McCandless 116 4.0%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 56 24.0%
  DEM Shirley G. Ringo 177 76.0%
Governor
  REP Walt Bayes 61 2.0%
  REP Harley D. Brown 67 2.2%
  REP Russell M. Fulcher 1,302 42.8%
  REP C.L. "Butch" Otter 1,615 53.0%
 
  DEM A.J. Balukoff 113 49.6%
  DEM Terry Kerr 115 50.4%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 842 28.7%
  REP Brad Little 2,090 71.3%
 
  DEM Bert Marley 212 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,645 57.9%
  REP Evan S. Frasure 213 7.5%
  REP Phil McGrane 696 24.5%
  REP Mitch Toryanski 285 10.0%
 
  DEM Holli Woodings 212 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 1,276 46.9%
  REP Brandon D Woolf 1,442 53.1%
State Treasurer
  REP Ron Crane 2,535 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 184 82.1%
  DEM W. Lane Startin 40 17.9%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,145 40.4%
  REP Lawrence Wasden 1,689 59.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 209 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 565 21.1%
  REP Andrew Grover 610 22.8%
  REP Randy Jensen 615 23.0%
  REP Sherri Ybarra 885 33.1%
 
  DEM Jana Jones 221 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,885 66.0%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 973 34.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 2,597 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 2,633 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Bradly S. Ford
  NON Bradly S. Ford 2,621 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Molly J. Huskey
  NON Molly J. Huskey 2,607 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Juneal C. Kerrick
  NON Juneal C. Kerrick 2,598 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Thomas J. Ryan
  NON Thomas J. Ryan 2,589 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed George A. Southworth
  NON George A. Southworth 2,574 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Susan E. Wiebe
  NON Susan E. Wiebe 2,625 100.0%
State Senator, District 9
  REP Abby Lee 1,941 63.2%
  REP Monty J. Pearce 1,129 36.8%
State Representative, Position A, District 9
  REP Ryan Kerby 1,609 53.7%
  REP Howard Rynearson 1,385 46.3%
 
  DEM Steve Worthley 214 100.0%
State Representative, Position B, District 9
  REP Judy Boyle 1,879 64.3%
  REP Jeri Soulier 1,041 35.7%
End of Payette County

Power County

With 7 of 7 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:38PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 161 22.4%
  REP Jim Risch 559 77.6%
 
  DEM William Bryk 80 39.4%
  DEM Nels Mitchell 123 60.6%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 512 68.6%
  REP Bryan D. Smith 234 31.4%
 
  DEM Richard Stallings 246 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 23 3.1%
  REP Harley D. Brown 34 4.5%
  REP Russell M. Fulcher 214 28.6%
  REP C.L. "Butch" Otter 478 63.8%
 
  DEM A.J. Balukoff 103 48.1%
  DEM Terry Kerr 111 51.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 147 21.6%
  REP Brad Little 532 78.4%
 
  DEM Bert Marley 223 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 116 17.1%
  REP Evan S. Frasure 449 66.0%
  REP Phil McGrane 65 9.6%
  REP Mitch Toryanski 50 7.4%
 
  DEM Holli Woodings 203 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 266 40.8%
  REP Brandon D Woolf 386 59.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 659 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 159 75.4%
  DEM W. Lane Startin 52 24.6%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 213 32.4%
  REP Lawrence Wasden 444 67.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 213 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 47 6.5%
  REP Andrew Grover 58 8.0%
  REP Randy Jensen 552 76.3%
  REP Sherri Ybarra 66 9.1%
 
  DEM Jana Jones 204 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 591 68.2%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 276 31.8%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 822 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 827 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Lynn Brower 384 40.9%
  To succeed Robert C. Naftz
  NON Robert C. Naftz 554 59.1%
District Judge, District 6
  To succeed Mitchell W. Brown
  NON Mitchell W. Brown 820 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed Stephen S. Dunn
  NON Stephen S. Dunn 860 100.0%
District Judge, District 6
  To succeed David C. Nye
  NON David C. Nye 851 100.0%
State Senator, District 28
  REP Jim Guthrie 699 100.0%
 
  DEM Lin Whitworth 233 100.0%
State Representative, Position A, District 28
  REP Ken Andrus 677 100.0%
 
  DEM Marshall D. Evans 206 100.0%
State Representative, Position B, District 28
  REP Lance Earl 212 29.9%
  REP Kelley Packer 497 70.1%
 
  DEM Peggy Evans 204 100.0%
End of Power County

Shoshone County

With 14 of 14 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:13PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 137 23.3%
  REP Jim Risch 451 76.7%
 
  DEM William Bryk 142 27.8%
  DEM Nels Mitchell 369 72.2%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 35 5.9%
  REP Michael Greenway 25 4.2%
  REP Raul R. Labrador 435 73.0%
  REP Lisa Marie 52 8.7%
  REP Reed C. McCandless 49 8.2%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 171 32.8%
  DEM Shirley G. Ringo 351 67.2%
Governor
  REP Walt Bayes 19 3.1%
  REP Harley D. Brown 26 4.2%
  REP Russell M. Fulcher 268 43.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 305 49.4%
 
  DEM A.J. Balukoff 202 39.1%
  DEM Terry Kerr 315 60.9%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 264 46.6%
  REP Brad Little 303 53.4%
 
  DEM Bert Marley 495 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 293 54.8%
  REP Evan S. Frasure 66 12.3%
  REP Phil McGrane 104 19.4%
  REP Mitch Toryanski 72 13.5%
 
  DEM Holli Woodings 480 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 315 58.4%
  REP Brandon D Woolf 224 41.6%
State Treasurer
  REP Ron Crane 439 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 364 72.8%
  DEM W. Lane Startin 136 27.2%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 304 56.1%
  REP Lawrence Wasden 238 43.9%
 
  DEM Bruce S. Bistline 491 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 196 37.2%
  REP Andrew Grover 129 24.5%
  REP Randy Jensen 74 14.0%
  REP Sherri Ybarra 128 24.3%
 
  DEM Jana Jones 506 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 558 61.6%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 348 38.4%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 640 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 796 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Barbara Buchanan
  NON Barbara Buchanan 789 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Richard S. Christensen
  NON Richard S. Christensen 780 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Fred M. Gibler
  NON Fred M. Gibler 921 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Lansing L. Haynes
  NON Lansing L. Haynes 784 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed John T. Mitchell
  NON John T. Mitchell 812 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Benjamin R. Simpson
  NON Benjamin R. Simpson 848 100.0%
State Senator, District 7
  REP Sheryl L. Nuxoll 490 100.0%
 
  DEM Casey Drews 528 100.0%
State Representative, Position A, District 7
  REP Shauna Hillman 368 60.4%
  REP Shannon McMillan 241 39.6%
 
  DEM Jessica Chilcott 498 100.0%
State Representative, Position B, District 7
  REP Paul E. Shepherd 495 100.0%
 
  DEM Kenneth Murray Meyers 492 100.0%
End of Shoshone County

Teton County

With 7 of 7 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 12:23AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 242 23.8%
  REP Jim Risch 775 76.2%
 
  DEM William Bryk 115 27.9%
  DEM Nels Mitchell 297 72.1%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 638 58.7%
  REP Bryan D. Smith 448 41.3%
 
  DEM Richard Stallings 432 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 38 3.6%
  REP Harley D. Brown 66 6.3%
  REP Russell M. Fulcher 246 23.3%
  REP C.L. "Butch" Otter 704 66.8%
 
  DEM A.J. Balukoff 312 68.9%
  DEM Terry Kerr 141 31.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 206 22.9%
  REP Brad Little 693 77.1%
 
  DEM Bert Marley 417 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 251 30.1%
  REP Evan S. Frasure 262 31.4%
  REP Phil McGrane 188 22.5%
  REP Mitch Toryanski 134 16.0%
 
  DEM Holli Woodings 416 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 474 55.2%
  REP Brandon D Woolf 384 44.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 842 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 352 88.7%
  DEM W. Lane Startin 45 11.3%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 321 36.6%
  REP Lawrence Wasden 555 63.4%
 
  DEM Bruce S. Bistline 390 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 108 12.5%
  REP Andrew Grover 206 23.9%
  REP Randy Jensen 281 32.6%
  REP Sherri Ybarra 267 31.0%
 
  DEM Jana Jones 454 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 813 64.8%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 441 35.2%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,155 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,160 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Scott J. Davis 352 29.7%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Bruce L. Pickett 417 35.1%
  To succeed Jon J. Shindurling
  NON Stevan H. Thompson 418 35.2%
District Judge, District 7
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Andre Linchenko Lawson 394 31.1%
  To succeed Darren B. Simpson
  NON Darren B. Simpson 874 68.9%
District Judge, District 7
  To succeed Gregory W. Moeller
  NON Gregory W. Moeller 1,182 100.0%
District Judge, District 7
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Randy Neal 500 39.4%
  To succeed Joel E. Tingey
  NON Joel E. Tingey 768 60.6%
District Judge, District 7
  To succeed Dane H. Watkins Jr.
  NON Dane H. Watkins Jr. 1,126 100.0%
State Senator, District 32
  REP John H. Tippets 841 100.0%
 
  DEM Bob Fitzgerald 386 100.0%
State Representative, Position A, District 32
  REP Marc Gibbs 846 100.0%
 
  DEM Alice Stevenson 496 100.0%
State Representative, Position B, District 32
  REP Tom Loertscher 858 100.0%
 
  DEM Ashlee F. Stalcup 402 100.0%
End of Teton County

Twin Falls County

With 44 of 44 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:55PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 1,247 19.9%
  REP Jim Risch 5,010 80.1%
 
  DEM William Bryk 170 32.2%
  DEM Nels Mitchell 358 67.8%
United States Representative, District 2
  REP Mike Simpson 3,968 62.6%
  REP Bryan D. Smith 2,368 37.4%
 
  DEM Richard Stallings 545 100.0%
Governor
  REP Walt Bayes 127 2.0%
  REP Harley D. Brown 228 3.6%
  REP Russell M. Fulcher 2,079 32.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 3,975 62.0%
 
  DEM A.J. Balukoff 321 59.6%
  DEM Terry Kerr 218 40.4%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 1,388 23.1%
  REP Brad Little 4,624 76.9%
 
  DEM Bert Marley 513 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 2,050 36.2%
  REP Evan S. Frasure 825 14.6%
  REP Phil McGrane 1,626 28.7%
  REP Mitch Toryanski 1,156 20.4%
 
  DEM Holli Woodings 524 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 2,836 51.8%
  REP Brandon D Woolf 2,641 48.2%
State Treasurer
  REP Ron Crane 5,348 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 487 85.4%
  DEM W. Lane Startin 83 14.6%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 1,782 29.8%
  REP Lawrence Wasden 4,206 70.2%
 
  DEM Bruce S. Bistline 502 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 900 16.0%
  REP Andrew Grover 1,141 20.3%
  REP Randy Jensen 1,842 32.7%
  REP Sherri Ybarra 1,744 31.0%
 
  DEM Jana Jones 545 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 4,197 67.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 2,023 32.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 5,690 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 5,646 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed G. Richard Bevan
  NON G. Richard Bevan 5,995 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Jonathan P. Brody
  NON Jonathan P. Brody 5,657 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed John K. Butler
  NON John K. Butler 5,730 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Michael R. Crabtree
  NON Michael R. Crabtree 5,748 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Robert J. Elgee
  NON Robert J. Elgee 5,621 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Randy J. Stoker
  NON Randy J. Stoker 5,898 100.0%
District Judge, District 5
  To succeed Eric J. Wildman
  NON Eric J. Wildman 5,658 100.0%
State Senator, District 23
  REP Bert Brackett 644 100.0%
State Representative, Position A, District 23
  REP Rich Wills 595 100.0%
 
  DEM Mary Ann Richards 37 100.0%
State Representative, Position B, District 23
  REP Steven Millington 437 62.9%
  REP Pete Nielsen 258 37.1%
 
  DEM "Spike" R.L. Ericson 37 100.0%
State Senator, District 24
  REP Lee Heider 2,767 100.0%
 
  DEM Shelley M. Gardner 344 100.0%
State Representative, Position A, District 24
  REP Lance W. Clow 2,805 100.0%
 
  DEM Dale Varney 333 100.0%
State Representative, Position B, District 24
  REP Stephen Hartgen 2,699 100.0%
 
  DEM Catherine Talkington 359 100.0%
State Senator, District 25
  REP Jim Patrick 2,039 100.0%
State Representative, Position A, District 25
  REP Maxine T Bell 2,069 100.0%
State Representative, Position B, District 25
  REP Clark Kauffman 2,067 100.0%
End of Twin Falls County

Valley County

With 9 of 9 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 11:39PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 224 19.4%
  REP Jim Risch 931 80.6%
 
  DEM William Bryk 46 29.3%
  DEM Nels Mitchell 111 70.7%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 44 3.9%
  REP Michael Greenway 116 10.2%
  REP Raul R. Labrador 783 69.2%
  REP Lisa Marie 123 10.9%
  REP Reed C. McCandless 66 5.8%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 19 11.9%
  DEM Shirley G. Ringo 140 88.1%
Governor
  REP Walt Bayes 29 2.5%
  REP Harley D. Brown 34 2.9%
  REP Russell M. Fulcher 370 31.4%
  REP C.L. "Butch" Otter 747 63.3%
 
  DEM A.J. Balukoff 99 61.9%
  DEM Terry Kerr 61 38.1%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 290 24.9%
  REP Brad Little 873 75.1%
 
  DEM Bert Marley 144 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 405 38.9%
  REP Evan S. Frasure 102 9.8%
  REP Phil McGrane 426 40.9%
  REP Mitch Toryanski 108 10.4%
 
  DEM Holli Woodings 150 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 647 58.6%
  REP Brandon D Woolf 457 41.4%
State Treasurer
  REP Ron Crane 951 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 138 87.9%
  DEM W. Lane Startin 19 12.1%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 402 36.9%
  REP Lawrence Wasden 687 63.1%
 
  DEM Bruce S. Bistline 146 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 177 17.2%
  REP Andrew Grover 224 21.8%
  REP Randy Jensen 194 18.9%
  REP Sherri Ybarra 432 42.1%
 
  DEM Jana Jones 150 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 838 70.5%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 350 29.5%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,079 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,066 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Michael Wetherell
  NON Rebecca W. Arnold 460 40.1%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Samuel A. Hoagland 310 27.1%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jeanne M. Howe 149 13.0%
  To succeed Michael Wetherell
  NON Jonathan Medema 227 19.8%
District Judge, District 4
  To succeed Deborah Bail
  NON Deborah Bail 1,087 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Les Bock 429 35.5%
  To succeed Richard D. Greenwood
  NON Richard D. Greenwood 781 64.5%
District Judge, District 4
  To succeed Cheri C. Copsey
  NON Cheri C. Copsey 1,065 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Timothy L. Hansen
  NON Timothy L. Hansen 1,057 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Melissa Moody
  NON Melissa Moody 1,059 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Thomas F. Neville
  NON Thomas F. Neville 1,108 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Lynn Norton
  NON Lynn Norton 1,066 100.0%
District Judge, District 4
  To succeed Patrick H. Owen
  NON Patrick H. Owen 1,064 100.0%
State Senator, District 8
  REP Steven P. Thayn 907 100.0%
State Representative, Position A, District 8
  REP Terry F. Gestrin 863 74.2%
  REP Ernest Walker 300 25.8%
State Representative, Position B, District 8
  REP Brent Adamson 228 20.9%
  REP Lenore Hardy Barrett 293 26.9%
  REP Merrill Beyeler 570 52.2%
 
  DEM Jocelyn Francis Plass 139 100.0%
End of Valley County

Washington County

With 11 of 11 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 20 2014 10:46PM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 391 22.4%
  REP Jim Risch 1,358 77.6%
 
  DEM William Bryk 39 33.6%
  DEM Nels Mitchell 77 66.4%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 81 4.7%
  REP Michael Greenway 74 4.3%
  REP Raul R. Labrador 1,308 76.2%
  REP Lisa Marie 168 9.8%
  REP Reed C. McCandless 86 5.0%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 27 23.9%
  DEM Shirley G. Ringo 86 76.1%
Governor
  REP Walt Bayes 37 2.0%
  REP Harley D. Brown 42 2.3%
  REP Russell M. Fulcher 787 42.9%
  REP C.L. "Butch" Otter 968 52.8%
 
  DEM A.J. Balukoff 55 53.4%
  DEM Terry Kerr 48 46.6%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 584 32.9%
  REP Brad Little 1,192 67.1%
 
  DEM Bert Marley 98 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 1,045 59.6%
  REP Evan S. Frasure 116 6.6%
  REP Phil McGrane 435 24.8%
  REP Mitch Toryanski 157 9.0%
 
  DEM Holli Woodings 100 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 821 51.3%
  REP Brandon D Woolf 779 48.7%
State Treasurer
  REP Ron Crane 1,494 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 84 76.4%
  DEM W. Lane Startin 26 23.6%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 695 41.4%
  REP Lawrence Wasden 984 58.6%
 
  DEM Bruce S. Bistline 105 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 403 25.4%
  REP Andrew Grover 263 16.6%
  REP Randy Jensen 429 27.0%
  REP Sherri Ybarra 493 31.0%
 
  DEM Jana Jones 109 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 1,239 72.3%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 474 27.7%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 1,479 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 1,541 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Bradly S. Ford
  NON Bradly S. Ford 1,493 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Molly J. Huskey
  NON Molly J. Huskey 1,457 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Juneal C. Kerrick
  NON Juneal C. Kerrick 1,467 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Thomas J. Ryan
  NON Thomas J. Ryan 1,506 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed George A. Southworth
  NON George A. Southworth 1,459 100.0%
District Judge, District 3
  To succeed Susan E. Wiebe
  NON Susan E. Wiebe 1,496 100.0%
State Senator, District 9
  REP Abby Lee 966 52.8%
  REP Monty J. Pearce 862 47.2%
State Representative, Position A, District 9
  REP Ryan Kerby 925 52.2%
  REP Howard Rynearson 846 47.8%
 
  DEM Steve Worthley 103 100.0%
State Representative, Position B, District 9
  REP Judy Boyle 1,071 59.4%
  REP Jeri Soulier 733 40.6%
End of Washington County