*** UNOFFICIAL ***

2014 - Primary Election

Bonner County

With 33 of 33 precincts reporting.

(includes absentee precincts where applicable)
Last updated May 21 2014 3:02AM
United States Senator
  REP Jeremy "T" Anderson 1,022 20.8%
  REP Jim Risch 3,887 79.2%
 
  DEM William Bryk 171 28.7%
  DEM Nels Mitchell 425 71.3%
United States Representative, District 1
  REP Sean Blackwell 348 7.1%
  REP Michael Greenway 227 4.7%
  REP Raul R. Labrador 3,610 74.1%
  REP Lisa Marie 401 8.2%
  REP Reed C. McCandless 286 5.9%
 
  DEM Ryan Andrew Barone 137 22.3%
  DEM Shirley G. Ringo 478 77.7%
Governor
  REP Walt Bayes 138 2.6%
  REP Harley D. Brown 213 4.0%
  REP Russell M. Fulcher 2,412 45.6%
  REP C.L. "Butch" Otter 2,523 47.7%
 
  DEM A.J. Balukoff 284 46.4%
  DEM Terry Kerr 328 53.6%
Lieutenant Governor
  REP Jim Chmelik 2,372 49.6%
  REP Brad Little 2,408 50.4%
 
  DEM Bert Marley 559 100.0%
Secretary of State
  REP Lawerence E. Denney 2,327 52.4%
  REP Evan S. Frasure 385 8.7%
  REP Phil McGrane 1,181 26.6%
  REP Mitch Toryanski 545 12.3%
 
  DEM Holli Woodings 574 100.0%
State Controller
  REP Todd Hatfield 2,794 62.2%
  REP Brandon D Woolf 1,698 37.8%
State Treasurer
  REP Ron Crane 3,905 100.0%
 
  DEM Deborah Silver 477 81.5%
  DEM W. Lane Startin 108 18.5%
Attorney General
  REP C.T. "Chris" Troupis 2,572 56.3%
  REP Lawrence Wasden 1,998 43.7%
 
  DEM Bruce S. Bistline 567 100.0%
Superintendent of Public Instruction
  REP John R. Eynon 1,787 40.8%
  REP Andrew Grover 748 17.1%
  REP Randy Jensen 847 19.4%
  REP Sherri Ybarra 993 22.7%
 
  DEM Jana Jones 571 100.0%
Supreme Court Justice
  To succeed Joel Horton
  NON Joel Horton 3,048 60.2%
  To succeed Joel Horton
  NON William "Breck" Seiniger 2,013 39.8%
Supreme Court Justice
  To succeed Warren E. Jones
  NON Warren E. Jones 4,549 100.0%
Appellate Court Judge
  To succeed Sergio A. Gutierrez
  NON Sergio A. Gutierrez 4,543 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Barbara Buchanan
  NON Barbara Buchanan 5,008 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Richard S. Christensen
  NON Richard S. Christensen 4,488 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Fred M. Gibler
  NON Fred M. Gibler 4,504 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Lansing L. Haynes
  NON Lansing L. Haynes 4,501 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed John T. Mitchell
  NON John T. Mitchell 4,564 100.0%
District Judge, District 1
  To succeed Benjamin R. Simpson
  NON Benjamin R. Simpson 4,553 100.0%
State Senator, District 1
  REP Danielle Ahrens 2,213 47.8%
  REP Shawn A. Keough 2,413 52.2%
 
  CON Christian Fioravanti 23 85.2%
  CON Jack Mervin 4 14.8%
State Representative, Position A, District 1
  REP Heather Scott 2,982 63.9%
  REP Stephen T. Snedden 1,687 36.1%
 
  DEM Laura Bry 387 69.5%
  DEM Steve Tanner 170 30.5%
State Representative, Position B, District 1
  REP Sage Dixon 2,511 54.6%
  REP George E. Eskridge 2,090 45.4%
 
  DEM Andrew C Sorg 373 69.2%
  DEM Bob Vickaryous 166 30.8%
State Senator, District 7
  REP Sheryl L. Nuxoll 487 100.0%
 
  DEM Casey Drews 51 100.0%
State Representative, Position A, District 7
  REP Shauna Hillman 188 34.9%
  REP Shannon McMillan 351 65.1%
 
  DEM Jessica Chilcott 52 100.0%
State Representative, Position B, District 7
  REP Paul E. Shepherd 481 100.0%
 
  DEM Kenneth Murray Meyers 52 100.0%
End of Bonner County